Niedziela, 21 kwietnia 2019. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

MŁAWSCY MILIONERZY CORAZ BOGATSI

2018-08-17 11:55:00 (ost. akt: 2018-08-31 08:53:10)

Podziel się:

MŁAWA\\\ 8,5 mln zł - taki dochód za 2017 r. zadeklarował w mławskiej skarbówce najlepiej zarabiający podatnik z powiatu mławskiego. Kwota jest o prawie 2 miliony większa od deklarowanej przez najbogatszego mieszkańca z roku poprzedniego.

Pieniądze szczęścia nie dają, ale mogą wiele ułatwić. Niektórzy posiadają ich więcej od innych. Osiągający milionowe dochody raczej nie muszą się o nie martwić. Takich mieszkańców nie brakuje w powiecie mławskim. Nie od dziś wiadomo, że milionerzy są wśród nas. Przyglądamy się danym pozyskanym z Urzędu Skarbowego w Mławie, dotyczącym dochodów najlepiej zarabiających podatników z naszego terenu. Z informacji tych wynika, że milionerzy z powiatu mławskiego są coraz bogatsi. - Największy roczny dochód deklarowany w 2017 roku wynosi blisko 8,5 mln zł – informuje nas Przemysław Stolarski - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mławie. Kwota jest o blisko 2 miliony większa od tej osiągniętej przez jednego z podatników rok wcześniej. Przypomnijmy. Najwyższe zadeklarowane dochody za rok 2016 wyniosły 6 mln 665 tys. zł. Tyle zarobił w podatnik prowadzący działalność gospodarczą w branży budowlanej.
Okazuje się, że milionerów jest coraz więcej, a ich wpływy rosną. Udało się ustalić, że dochód przekraczający 1 milion złotych - za 2017 rok - zadeklarowało 51 podatników z powiatu mławskiego. Wyszło na to, że mamy obecnie aż o 14 bogaczy więcej niż przed rokiem. Przypomnijmy. Przekraczający milion złotych dochód za 2016 r. zadeklarowało wtedy 37 podmiotów z naszego powiatu. Obecnie tendencja jest rosnąca, choć nie zawsze tak było. Jeszcze w 2015 roku bogaczy było u nas 42. Znacznie mniej było ich w latach poprzednich. Przykładowo w roku 2009 fiskus odnotował 22 podatników, których dochody przekroczyły milion złotych, w 2010 r. jedynie 19. Natomiast w roku 2011 skarbówka odnotowała jeszcze mniej milionerów, bo jedynie 17.
Warto się przyjrzeć pierwszej dziesiątce naszych bogaczy. Pewnie każdy o przeciętnych dochodach chciałby zarabiać tyle co najbiedniejszy z tego grona. Zadeklarował on dochód na poziomie aż 4 milionów złotych. - Kwoty w „pierwszej dziesiątce” najwyższych deklarowanych dochodów mieściły się w przedziale od 4 mln do 8,5 mln zł – dodaje szef mławskiej skarbówki, Przemysław Stolarski. Wyjawia też, jakie zawody przynoszą tyle pieniędzy. Tak się zarabia w branżach najczęściej reprezentowanych na terenie naszego powiatu. - To jest: budownictwo, transport, działy specjalne produkcji rolnej – dodaje naczelnik Urzędu Skarbowego w Mławie. W 2017 roku uzyskaliśmy też informacje, że milionerzy z powiatu mławskiego działają m.in. w takich sektorach jak m.in.: przetwórstwo mięsne, produkcja mebli, sprzedaż paliw.
Nasi bogacze to przede wszystkim przedsiębiorcy, których firmy osiągają bardzo wysokie obroty. Jednak milionerami nie są wyłącznie podatnicy prowadzący działalność gospodarczą. Przypomnijmy, że w zestawieniu za rok 2016 dochód przekraczający milion złotych zadeklarowało także dwóch podatników, którzy osiągnęli go w ramach nawiązanego stosunku pracy. Statystycznie rzecz ujmując, na jednego milionera przypada w powiecie około 1200 zwykłych zjadaczy chleba. Nie każdy jest milionerem, ale każdy może próbować. A więc do dzieła.
BB