Poniedziałek, 25 marca 2019. Imieniny Bolka, Cezaryny, Marioli

Nowe oznaczenia na stacjach paliw. Sprawdź zanim zatankujesz

2018-07-18 10:00:00 (ost. akt: 2018-07-18 10:47:10)

Podziel się:

Już tylko przez kilka miesięcy na stacjach paliw będzie obowiązywało stare oznakowanie. Później zamiast ON oraz PB pojawi się na przykład B5 czy E7.

Nowa ustawa Unii Europejskiej wymusza zmiany na stacjach paliw. Na szczęście tym razem zmiany nie dotyczą podwyżek cen, a oznaczenia konkretnych paliw. Dzięki ujednoliceniu oznakowania, znacznie rzadziej ma dochodzić do pomyłek podczas tankowania. I tak po zmianach benzyna będzie oznaczona kołem, w które wpisane zostanie oznaczenie E5, E10 lub E85. Do silników diesla zatankujemy paliwo oznaczone kwadratem z symbolami B7, B10 i XTL, a paliwo w formie gazu opisywać będzie romb z sygnaturą H2, CNG, LPG, LNG.
— Jeśli zamiast liter i cyfr damy kwadraty i kółeczka, to rzadziej będziemy się mylić? Wątpię. Myślę, że na początku będzie zupełnie inaczej — mówi kierowca, pan Radosław. Innego zdania jest pan Marcin, który przyznał, że... — Jeśli ma to rzeczywiście pomóc, to może zostać wprowadzone. Będę zwracał uwagę dwa razy, żeby się nie pomylić. Na ustawę muszą również zwrócić uwagę producenci samochodów. Wymusza ona bowiem wprowadzenie oznaczenia w pobliżu wlewu paliwa, na każdym fabrycznie nowym pojeździe.
Nowe symbole mają pojawić się na stacjach najpóźniej 12 października. Oprócz krajów unii wprowadzi je również Liechtenstein, Turcja, Serbia, Islandia, Szwajcaria, Macedonia i Norwegia.

red

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Smutny #2545625 | 83.4.*.* 29 lip 2018 21:45

    To UE wymusiła oznaczenia na stacjach, a teraz może stacje zmienią swoją nazwę na Srebrny Wolfgang, którego muzyki dziecko chętnie słucha na moście zwodzonym

    ! - + odpowiedz na ten komentarz