Piątek, 29 marca 2024. Imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona

DLA KOGO KASA NA WYPRAWKĘ?

2018-07-17 15:10:00 (ost. akt: 2018-07-17 15:09:19)

Podziel się:

MŁAWA\\\ Także w Mławie ruszył program „Dobry Start". 300 złotych – tyle wynosić będzie świadczenie na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka. Blisko 300 wniosków już dotarło drogą online do mławskiego ośrodka pomocy społecznej.

Edukacja dzieci to spory wydatek. Od września 2018 r rodzice mogą liczyć na wsparcie. Ruszył rządowy program „Dobry start”. Opiekunowie mogą otrzymać po 300 zł jednorazowego wsparcia - na każde uczące się dziecko. W lipcu ruszył nabór wniosków drogą online. Od 1 sierpnia będzie można też składać wnioski w wersji papierowej.
Kto może starać się o „300 plus”? Świadczenie ,,Dobry start” będzie wypłacane na wniosek: rodzica, opiekuna prawnego, opiekuna faktycznego dziecka, rodziny zastępczej, osoby prowadzącej rodzinny domy dziecka, dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej, dyrektora regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej, osobie uczącej się. Wsparcie obejmuje uczniów, którzy nie ukończyli jeszcze 20 lat. Wcześniej w projekcie rozporządzenia przyjęto wiek do 18 lat. Jednak ostatecznie wprowadzono wyższą granicę wiekową. Uczniowie niepełnosprawni mogą liczyć na wsparcie do ukończenia 24 roku życia. Warto wspomnieć, że pomoc finansowa od państwa jest przyznawana uczniom szkół podstawowych, liceów i techników oraz szkół zawodowych. Studenci ani uczniowie szkół policealnych nie są objęci programem.
Jak starać się o 300 plus? Wystarczy wypełnić i złożyć wniosek w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Mławie. Mieszkańcy wsi składają dokumenty w gminnych ośrodkach pomocy społecznej. Wnioski o 300 plus (podobnie jak o 500 plus) trzeba składać raz na rok w miejscu zamieszkania rodziny. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie odnośnie pobierania nauki w danej szkole. Następnie ośrodek pomocy rozpatruje dokumentację i podejmuje decyzję. Nie trzeba składać żadnych dodatkowych zaświadczeń np. o dochodach.
Pierwsze osoby już ubiegają się o środki. Do 6 lipca – kiedy pytaliśmy - do mławskiego ośrodka pomocy społecznej wpłynęło drogą elektroniczną 277 wniosków. Pracownicy ośrodka szacują, że w sumie może dotrzeć około 4 tysięcy wszystkich wniosków, zgodnie z liczbą uczniów w Mławie. - Jednak trudno to oszacować, ponieważ ludzie wyjeżdżają, a dokumenty można składać zgodnie z miejscem zamieszkania, a nie zameldowania - informuje Lucyna Bym z MOPS w Mławie.
Kiedy rodzice otrzymają pieniądze? - Wnioskujący w lipcu i sierpniu otrzymają środki do końca września bieżącego roku. Osoby, które złożą dokumenty w późniejszym terminie mogą otrzymać pieniądze nawet w grudniu – mówi Lucyna Bym. Dowiedzieliśmy się też, że rodzice - zgodnie z życzeniem - otrzymają środki na konto lub MOPS zorganizuje wypłatę świadczenia w banku. W podobny sposób przekazuje się 500 plus.
Pieniądze mają pójść na cele edukacyjne. Nie trzeba jednak potwierdzać na co konkretnie je przeznaczyliśmy. Obowiązują podobne zasady, jak w programie 500 plus. Rodzice mogą wydać 300 zł na dowolny cel związany z edukacją. Rząd nie wyznacza rodzicom obowiązującej listy zakupów. Termin składania wniosków 300 plus jest jeden i będzie upływał 30 listopada danego roku.
Okazuje się, że nie tylko rodzice interesują się programem. Można się zetknąć z oszustami, wyłudzającymi dane, poprzez fałszywe systemy do składania wniosków. Ostrzega przed tym Ministerstwo Cyfryzacji.

Iwona Łazowa

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB