środa, 20 lutego 2019. Imieniny Anety, Lehca, Leona

Podszywają się pod "wnuczka" i "policjanta". Chcą Twoich pieniędzy

2018-07-04 12:05:56 (ost. akt: 2018-07-04 13:00:48)

Autor zdjęcia: Archiwum redakcji

Podziel się:

Uwaga! Wciąż oszukują metodą „na policjanta” czy „na wnuczka”. Do 4 usiłowań oszustwa doszło w dniu wczorajszym na terenie powiatu mławskiego.

Sprawcy wyłudzają pieniądze, które często stanowią wszystkie oszczędności nie tylko seniorów. Nie bądźmy obojętni i ostrzeżmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów.

Wczoraj mławska policja odnotowała 4 przypadki usiłowania oszustw metodą na „policjanta”. Przestępcy usiłowali wyłudzić pieniądze od mieszkanek pow. mławskiego w wieku 53 – 64 lata. W zgłoszonych przypadkach zadzwoniła - na numery stacjonarne telefonów, kobieta przedstawiając się jako pracownik „Poczty Polskiej” i informowała, że ma dostarczyć paczkę. Następnie, sprawcy ponownie dzwoniąc, podawali się za policjanta, który prowadzi działania operacyjne zmierzające do ujęcia kobiety – pracownicy poczty, działającej w grupie przestępczej.

W jednym z przypadków seniorka mławska, nawiązała współpracę z oszustem. Podała swój numer telefonu komórkowego. Przestępca oddzwaniając, poprosił kobietę o pomoc w ujęciu osoby, która pobiera pieniądze z kont bankowych i przelanie pieniędzy na wskazane konto bankowe, podając jego numer. Jednak sprawcy nie osiągnęli zamierzonego celu z uwagi na postawę seniorki – wstrzymanie przelewu i szybką interwencję policjantów – zablokowanie konta sprawców.

We wszystkich 4 przypadkach usiłowań oszustwa trwają czynności policji.
Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi.

Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać dwóch podstawowych zasad.
Zapamiętaj, że policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji. Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

Nie dajmy się oszukać! Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na Policję.

Źródło: mł. asp. Aneta Prusik z KPP w Mławie
oprac. Iwo

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB