środa, 20 lutego 2019. Imieniny Anety, Lehca, Leona

KANDYDACI NA WÓJTÓW W POWIECIE

2018-07-03 14:45:00 (ost. akt: 2018-07-03 14:44:44)

Podziel się:

WYBORY\\\ Kto będzie kandydował na wójta w nadchodzących wyborach? Uchylamy rąbka tajemnicy, choć nie wszystkie karty jeszcze odkryte. W wielu gminach szykują się zmiany. Dotychczasowi wójtowie zmierzą się z pretendentami do stanowiska.

Po kandydatach na burmistrza Mławy, postanowiliśmy zaprezentować osoby ubiegające się o fotele wójtów gmin powiatu mławskiego. Niektóre kandydatury już ujawniono, choć mogą jeszcze wyniknąć niespodzianki, o czym będziemy informować.
W gminie Wieczfnia Kościelna szykuje się ostra batalia o przewodnictwo. Dotychczasowy wójt Jan Warecki nie planuje ponownie kandydować. Z jego poparciem - oraz PSL-u - o funkcję będzie się ubiegał Mariusz Gębala, urzędnik gminy, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Mławskiego. Wiadomo także, że o swojego człowieka na fotelu wójta powalczy PiS. Kto uzyska poparcie z ramienia tej partii? Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że mławskie struktury PiS – u wahają się pomiędzy dwoma kandydatami z gminy Wieczfnia. Ustaliliśmy, że typowany jest m.in. Robert Maciej Jankowski.
W ogóle w odróżnieniu od ludowców, PiS obrał inną strategię i jeszcze w ogóle nie ujawnił żadnych nazwisk. 21 czerwca wiadomo było tylko, że mławskie organy Prawa i Sprawiedliwości planują promować swoich kandydatów na wójtów w kilku gminach. - Na pewno przedstawimy kandydatów w trzech gminach i poprzemy jednego kandydata z innego komitetu – informuje nas Marek Kiełbiński z PiS. Więcej ma być wiadomo na przełomie czerwca i lipca, po spotkaniu (w rodzaju konwentu) na którym zostanie to uzgodnione. Także możemy się spodziewać kandydatów popieranych przez mławskie struktury partii rządzącej w czterech gminach.
Być może o fotel wójta w gminie Wieczfnia Kościelna będzie się ubiegał Jerzy Pękała – polityk, rolnik i poseł na Sejm IV kadencji. Przekazał on nam informację, że waha się w tym względzie. Co prawda nie podjął jeszcze decyzji, ale w rozmowie z nami ujawnił, że szala raczej przechyla się „na tak”. Kandydowanie rozważa też działacz sportowy i samorządowy Leszek Pętlicki. - Będę się ubiegał o stanowisko w przypadku, jeśli priorytetem w programach wyborczych kandydatów na wójta gminy Wieczfnia Kościelna nie będzie ochrona środowiska - a co za tym idzie naszego zdrowia. Największą uwagę zwracam tu na zatrzymanie ekspansji kurników – powiedział nam Leszek Pętlicki. Spodziewa się, że kandydaci nie przekonają go w tym względzie, więc pewnie możemy liczyć na jego start w wyborach o fotel wójta.
Konkurencja będzie też w gminie Lipowiec Kościelny. Wiadomo już, że pełniący obecnie funkcję wójt Jarosław Goschorski (startujący ze swojego komitetu) zmierzy się z kandydatem PSL-u - Ryszardem Karpińskim, lokalnym przedsiębiorcą i działaczem samorządowym.
W Stupsku - jak na razie - jest jeden kandydat na fotel wójta. Wójt Jacek Świderski startował będzie na kolejną kadencję z poparciem PSL-u.
Również w gminie Dzierzgowo szykuje się rywalizacja. Obecny gospodarz gminy Rafał Kuciński, który będzie ubiegał się o funkcję – zmierzy się z Marzeną Nagucką. Ta nauczycielka Zespołu Szkół nr 1 w Mławie, która wcześniej pracowała w starostwie (w wydziale edukacji i zdrowia) ma poparcie PSL-u. Także z ramienia PSL-u ubiegać się będzie o kolejną kadencję gospodarza gminy Szreńsk Marek Nitczyński. Nie jest zaskoczeniem, że PSL swojego kandydata ma również w Szydłowie. O kolejną kadencję powalczy z poparciem tej partii wójt Wiesław Boczkowski. Mławskie struktury PSL-u nie przedstawiły jeszcze swoich kandydatów na wójtów w gminach Strzegowo, Wiśniewo czy Radzanów. - To kwestia otwarta – informuje starosta Włodzimierz Wojnarowski z PSL-u.
Kto będzie wójtem w Radzanowie? Sprawujący piątą kadencję wójt Andrzej Wójcik, przekazał nam (22 czerwca), że jeszcze nie podjął decyzji, co do startu w przyszłych wyborach. Jednak kandydatów nie brakuje, którzy to potwierdzają, lecz obecnie nie chcą się ujawnić. Podobną strategię powziął również Zbigniew Kleniewski – gospodarz gminy Wiśniewo. Wyznał nam, że jeszcze na to za wcześnie i czeka z ogłoszeniem decyzji (co do kandydowania) do wyborów.
Natomiast wójt Wiesław Zalewski ze Strzegowa - do momentu zamknięcia tego wydania „Kuriera” - nie ujawnił, czy planuje startować na następną kadencję. Trudno więc wyrokować jak rozegra się sytuacja w tej gminie.
Dowiedzieliśmy się również, że nie wszystkie wielkie partie są zainteresowane obsadą funkcji wójtów na naszym terenie. Przykładowo swoich kandydatów nie wystawia Platforma Obywatelska i Sojusz Lewicy Demokratycznej.
Każdy kandydat ma swoją strategię wyborczą. Jedni budują swoją popularność latami. Inni ujawniają swój start tuż przed samymi wyborami, co zdarzało się w przeszłości. Z jakim efektem? Łatwo to sprawdzić. A wybory samorządowe już jesienią 2018 roku - w październiku lub na początku listopada. Obstawia się terminy: 21 października, 28 października lub 4 listopada. Ujawni się jeszcze pewnie sporo kandydatów. Już teraz wygląda na to, że mieszkańcy wielu gmin będą mieli wybór. Oby był rozważny i służący rozwojowi gmin.

Iwona Łazowa

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Gosc #2605417 | 37.47.*.* 18 paź 2018 23:54

    Panie wojcie czas odejsc dac wykazac sie mlodym a Pan takiego w gminie ma co mloda glowa to nie stara emeryture czas zaczac

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Doli #2533059 | 9 lip 2018 10:23

    Oby w Szydlowie wygrał ktoś inny niż obecny wójt..

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz