środa, 20 lutego 2019. Imieniny Anety, Lehca, Leona

WYCENA STRAT PO SUSZY MA NASTĄPIĆ PRZED ŻNIWAMI

2018-06-29 11:00:00 (ost. akt: 2018-06-29 11:35:03)
Nie każdy rolnik był w stanie wykazać straty na poziomie wyższym niż 30 procent

Nie każdy rolnik był w stanie wykazać straty na poziomie wyższym niż 30 procent

Autor zdjęcia: Krzysztof Napierski

Podziel się:

Rolnicy mają szansę na szybkie oszacowanie szkód z powodu suszy. Władze apelują do naszych gmin o bezzwłoczne składanie wniosków o powołanie komisji.

Czasu jest mało. Samorządy i instytucje powinni się śpieszyć, ponieważ wycena strat musi nastąpić przed żniwami. Warto wspomnieć, że ze względu na szybszy proces wegetacji roślin, żniwa są w tym roku znacznie przyspieszone. Zagrożenie suszą, według Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa występuje przede wszystkim wśród upraw: zbóż jarych, zbóż ozimych, krzewów owocowych, truskawek, drzew owocowych, rzepaku i rzepiku. Producenci rolni po oszacowaniu strat będą mogli korzystać z różnych form pomocy, takich jak: kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji, odroczenie terminu płatności składek w KRUS, ulg w podatku rolnym oraz wsparcia oferowanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Wojewoda Zdzisław Sipiera apeluje do mazowieckich samorządów o bezzwłoczne wnioskowanie w sprawie powoływania komisji szacujących straty w związku z wystąpieniem suszy. Chodzi o szkody w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, które powstały w wyniku niekorzystnego zjawiska atmosferycznego – suszy. Wojewoda wystosował w tej sprawie pismo do prezydentów, burmistrzów oraz wójtów. Pismo skierowane zostało również do Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego (MODR) oraz Mazowieckiej Izby Rolniczej (MIR). Wnioski o powołanie komisji składają prezydenci, burmistrzowie i wójtowie. W przypadku otrzymania wniosku, po jego formalnej weryfikacji, Wojewoda niezwłocznie wydaje zarządzenie powołujące komisję szacującą straty. Komisja po weryfikacji strat w terenie sporządza dla każdego producenta rolnego protokół oszacowania szkód.
- Apeluję o pilne przekazywanie wniosków o powołanie komisji szacującej straty w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej oraz o ścisłą współpracę jednostek samorządu terytorialnego z Mazowieckim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego i Mazowiecką Izbą Rolniczą. To w znacznym stopniu usprawni proces powoływania komisji i możliwości szybkiego oszacowania strat. Będzie miało to istotny wpływ na uzyskanie pomocy przez poszkodowanych  – podkreślił Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera. Szczegółowe informacje dotyczące działania komisji dostępne są na stronie internetowej www.mazowieckie.pl

Iwo

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB