Poniedziałek, 25 marca 2019. Imieniny Bolka, Cezaryny, Marioli

WIECZFNIA KOŚCIELNA: Wyruszyli na rajd "Dumni z Polski"

2018-06-13 09:15:22 (ost. akt: 2018-06-13 09:42:35)

Autor zdjęcia: UG Wieczfnia Kościelna

Podziel się:

Mieszkańcy gminy Wieczfnia Kościelna 9 czerwca postanowili wyruszyć na swoich jednośladach szlakiem miejsc pamięci narodowej. Rajd odbył się pod hasłem "Dumni z Polski" i wpisał się obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Miłośnicy jazdy na rowerze - eskortowani przez straż gminną i policję - wyruszyli o godz. 14:00 z parkingu przy remizie OSP w Wieczfni Kościelnej.
Wcześniej Stanisław Bańczyk – komendant straży gminnej poinstruował jak zachować ostrożność aby bezpiecznie dojechać do celu.

Następnie uczestnicy rajdu pojechali przez Kobiałki, Długokąty, Chmielewo Wielkie do Grzebska, gdzie grupa zwiedzała zabytki znajdujące się w najstarszej miejscowości na Mazowszu. Z historią miejsca zaznajomił rowerzystów Tadeusz Sieński. Natomiast proboszcz parafii Grzebsk, ksiądz Krzysztof Dziadak udał się z grupą rowerzystów na cmentarz, gdzie na Grobie Nieznanego Żołnierza zapalono znicze i odmówiono modlitwę.

Odwiedzono też kościół parafialny pw. św. Leonarda oraz kapliczkę i pozostałości po wczesnośredniowiecznym grodzisku. Następnie w malowniczej i spokojnej okolicy odbył się piknik integracyjny z grillem i turniejem wiedzy. Największą wiedzą wykazał się 10-letni Adam Waśniewski, który otrzymał z rąk wójta gminy Wieczfnia Kościelna Jana Wareckiego grę planszową „Dumni z Polski”. Wójt rozdał też rowerzystom śpiewniki patriotyczne z których korzystano śpiewając m. in. „Rozkwitają pąki białych róż”.

Grupa kontynuowała rajd przejeżdżając przez Chmielewo Wielkie i Zakrzewo Wielkie. Zatrzymano się i zapalono znicz przy kamieniu upamiętniającym poległego w walce partyzanta. Rajd zakończył się w Wieczfni Kościelnej.

oprac. Iwo

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB