środa, 23 stycznia 2019. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Okolice nadleśnictwa pełne atrakcji. Było uroczyste otwarcie

2018-05-18 09:30:02 (ost. akt: 2018-05-18 09:35:04)

Autor zdjęcia: Robert Bartosewicz

Podziel się:

W czwartek 17 maja odbyła się uroczystość otwarcia obiektu, który powstał w ramach projektu zatytułowanego: „Zagospodarowanie terenu przy siedzibie Nadleśnictwa Dwukoły na cele edukacyjne, turystyczno- rekreacyjne, w oparciu o lokalne walory przyrodnicze.”

Powstała przestrzeń publiczna służąca edukacji, rekreacji i wypoczynkowi, wykorzystująca lokalne walory przyrodnicze wśród których szczególnie cenny jest staw wraz z sąsiadującym z nim drzewostanem łęgowym zbudowanym z 70 – letnich olch, położony w dolinie rzeczki Dwukolanki oraz lasy grądowe, w których spotykamy stuletnie dęby, lipy, graby. Ze względu na walory tych drzewostanów utworzony został leśny rezerwat przyrody. Góra Dębowa i specjalny obszar ochrony siedlisk Natura 2000 Góra Dębowa z dominującym siedliskiem grądu subkontynentalnego.

Drzewostany są miejscem gniazdowania około 70 gatunków ptaków. Spotkamy w nich również łosie, jelenie, sarny, dziki, wilki, lisy, borsuki, jenoty. Lasy położone są w mezoregionie Wzniesień Mławskich, który charakteryzuje urozmaicona rzeźba terenu o cechach wysoczyzny morenowej, z wałami i wzgórzami morenowymi. Jednym z nich jest Góra Dębowa o wysokości 185 m n.p.m. W tym urokliwy krajobrazie został wytyczony szlak pieszy biegnący przez obszar Natura 2000 i rezerwat przyrody, którego punktem docelowym jest właśnie „Góra Dębowa”. W ramach projektu, teren znajdujący się obok siedziby Nadleśnictwa został wyposażony w tablice edukacyjne, informujące o roślinach i zwierzętach związanych z tym miejscem, o obszarze Natura 2000, rezerwacie Góra Dębowa oraz o historii pogranicza mazowiecko – krzyżackiego, na którym znajduje się siedziba Nadleśnictwa Dwukoły.

Dla celów edukacyjnych powstały między innymi: imaginarium z odgłosami ptaków, platforma obserwacyjna, budki lęgowe, hotel dla owadów, ścieżka
„bosa stopa”. Otoczenie zostało zagospodarowane poprzez wprowadzenie ścieżek spacerowych, ławek, siedzisk, stojaków na rowery, atrakcyjnej zieleni.
Rzeźba leśnika jest swoistą promocją drewna. Pokazuje, że w oparciu o ten odnawialny materiał rozwija się również sztuka. Zieleń jest jedynym elementem, który będzie w pełni wpływał na doznania estetyczne tego miejsca dopiero za kilka lat. Musi urosnąć i dojrzeć. Posadzono 1762 rośliny należące do 27 gatunków. Są to drzewa, krzewy, byliny, pnącza i trawy. Leśnicy zadbali też o przywrócenie naturze zagrożonego gat. jakim jest jarząb brekinia.

Zagospodarowany przez nadleśnictwo teren od początku zyskał uznanie lokalnej społeczności. Jest celem spacerów i wycieczek rowerowych. Od początku kwietnia odwiedziło go już 1200 osób.

źródło: Nadleśnictwo Dwukoły

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ??? #2504647 | 178.36.*.* 19 maj 2018 14:51

    A pana starosty nie było? jakieś zaniedbanie

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. xawery #2504495 | 83.28.*.* 19 maj 2018 08:19

    NO I BEDZIE MORSOWANIE.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz