Niedziela, 17 lutego 2019. Imieniny Donata, Gizeli, Łukasza

MANDAT GORSZY NIŻ ŚMIERĆ?

2018-05-16 12:00:00 (ost. akt: 2018-05-16 15:50:48)

Autor zdjęcia: Archiwum redakcji

Podziel się:

Ponad 90 proc. kierowców przyspiesza zaraz po minięciu fotoradaru, wynika z badań przeprowadzonych przez ITS. A zwalniamy, bo boimy się mandatu, a nie w trosce o zdrowie i życie. Zdaniem psychologów to naturalna reakcja.

Polskie Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS sprawdziło, na ile likwidacja od 1 stycznia 2016 roku około 400 gminnych fotoradarów wpłynęła na zmianę zachowań kierowców. Z pierwszych badań zrobionych w punktach, gdzie działy fotoradary straży miejskich, wynika, że aż 73 proc. kierowców przekraczało dopuszczalną prędkość. Badania powtórzono rok później w Warszawie bezpośrednio przed ponownym uruchomieniem tam fotoradarów stacjonarnych i po ich włączeniu. Liczba kierowców przekraczających prędkość spadła z 73 proc. do 54 proc., a przekraczających dopuszczalną prędkość o więcej niż 10 km/h z 45 proc. do 21 proc. Dodatkowo pomiary przed i za jednym z warszawskich fotoradarów pokazały, że odsetek kierowców przekraczających dopuszczalną prędkość o więcej niż 10 km/h spadł do 1-2 proc. Jednak aż ponad 90 proc. kierowców przyspieszało zaraz po minięciu fotoradaru, a dwa kilometry za nim ponad połowa kierowców przekroczyła prędkość dopuszczalną już o więcej niż 10 km/h. To pokazuje, że fotoradary skutecznie zmuszają kierowców do redukcji prędkości, ale ten efekt jest krótkotrwały. — Taka jest niestety prawda o polskich kierowcach — przyznaje Rafał Tasak, taksówkarz. — Jednak te przekroczenia nie są duże. I nie wynikają zwykle z chęci łamania przepisów. Jedziemy nieco szybciej, bo jak zwykle gdzieś się spieszymy. W ubiegłym roku, na podstawie wykroczeń zarejestrowanych przez fotoradary, wystawiono w kraju 415 tysięcy mandatów, co stanowi średnio 3 mandaty na 1 fotoradar dziennie (przy założeniu funkcjonowania 450 urządzeń).
— Większość kierujących nie traktuje poważnie ograniczeń prędkości, a przyczyną redukcji prędkości jest groźba kary, a nie troska o bezpieczeństwo swoje, pasażerów i innych uczestników ruchu — zauważa Anna Zielińska z Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS. Jednak takie zachowanie kierowców w pobliżu fotoradarów psychologów specjalnie nie dziwi.
— To zupełnie naturalna reakcja, nie jest to coś co wykracza poza normę — mówi Magdalena Sobolewska, psycholog transportu. — Większość z nas przestrzega ogólnych norm, zasad. Jednak rzeczywiście jest taki efekt psychologiczny, kiedy już nie jesteśmy kontrolowani, to czujemy, że na chwilę możemy pozwolić sobie na odrobinę luzu, na coś więcej. Dlatego większość z nas tak się zachowuje. Zwykle jednak są to nieduże przekroczenia prędkości i chwilowe.
Jednak znacznie bardziej niż fotoradary dają się we znaki kierowcom odcinkowe pomiary prędkości, gdzie trzeba pilnować licznika na kilku kilometrach. Na początku i końcu każdego odcinka są zamontowane kamery, które robią zdjęcia przejeżdżającym pojazdom. Kiedy samochód opuści kontrolowany odcinek, system porównuje zdjęcia i wylicza średnią prędkość auta na odcinku na podstawie czasu, w jakim został pokonany. Jeśli kierowca jechał za szybko, czeka go mandat, a o tym, że jechał za szybko dowiaduje się już z pisma z GITD.

I ten system kontroli jest dużo bardziej efektywny niż fotoradary, bo w krajach, gdzie działają takie pomiary, znacznie spadła liczba wypadków i ich ofiar. Na przykład we Włoszech po roku o ponad połowę
.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. PRZEPISOWY KIEROWCA #2503104 | 77.65.*.* 16 maj 2018 22:06

    Idiotyczny artykuł, naprawdę. I kompletnie nieprzemyślany oraz nielogiczny,wielki minus. Sam jezdżę z yanosikiem i zwalniam przed radarem czy kontrolą. I to nie dlatego, że jeżdżę nieprzepisowo tylko dlatego, że nie ufam tym urządzeniom zupełnie, szczególie tym recznym

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. kolas #2503069 | 185.124.*.* 16 maj 2018 20:58

    mandatu bym do śmierci nie porównywał, bo nie raz yanosik uratował mi dup*ko przed fotoradarem. Dla mnie to kwestia podejścia do tematu

    ! - + odpowiedz na ten komentarz