środa, 20 lutego 2019. Imieniny Anety, Lehca, Leona

Mława. Co z budżetami obywatelskimi?

2018-05-10 10:27:26 (ost. akt: 2018-05-10 10:37:11)
Na ogrodzeniu placu we wtorek 8 maja znajdowała się tabliczka „zakaz wchodzenia”

Na ogrodzeniu placu we wtorek 8 maja znajdowała się tabliczka „zakaz wchodzenia”

Autor zdjęcia: Robert Bartosewicz

Podziel się:

Urząd Miasta w Mławie ogłosił już kolejną (na rok 2019) edycję budżetu obywatelskiego. Można zgłaszać projekty. Tymczasem sprawdzamy, jak idzie realizacja budżetów z lat ubiegłych: skweru na Wólce i mini tężni solankowych.

Inwestycja wykonana w ramach pierwszego budżetu obywatelskiego w naszym mieście została zrealizowana dość sprawnie. Wówczas – wybrany przez mieszkańców w 2015 roku projekt utworzenia placu zabaw na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mławie został wykonany w 2016 roku. Takie są też założenia tej formy finansowania – najpierw społeczeństwo wybiera pewną koncepcję, pomysł, a w następnym roku budżetowym, rada miasta przeznacza na to środki i inwestycja jest realizowana.

O ile we wspomnianej tu pierwszej edycji wszystko poszło zgodnie z zamierzeniami, o tyle później pojawiły się pewne problemy.

W głosowaniu w roku 2016 mławianie wybrali budowę skweru na Wólce przy ul. Dworcowej. Zgodnie z pierwotnym planem wyłoniony w przetargu wykonawca miał zrealizować to zadanie do końca listopada 2017 roku. Potem, między innymi ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe, miasto podpisało aneks do umowy ze zwycięzcą przetargu. Zgodnie z nim prace powinny zostać zrealizowane do końca maja b.r.

O to, na jakim etapie aktualnie jest wykonanie inwestycji, zapytaliśmy w magistracie.
- Ustawianie urządzeń i urządzanie zieleni przebiegają dość sprawnie. Być może uda się przed wyznaczonym terminem je sfinalizować. Na razie jednak na skwerze przy ul. Dworcowej trwają jeszcze roboty – napisała w mailu do naszej redakcji rzecznik urzędu miasta. Magdalena Grzywacz.
Przypomnijmy, że rewitalizacja skweru przy ul. Dworcowej ma polegać m.in. na zagospodarowaniu zieleni, budowie alejek parkowych, oświetlenia oraz wprowadzeniu elementów małej architektury. Dla dzieci zaplanowano plac zabaw, natomiast dla dorosłych siłownię plenerową. Sprawdziliśmy – elementy już się pojawiły przy ul. Dworcowej. Natomiast na ogrodzeniu placu jeszcze we wtorek 8 maja znajdowała się tabliczka z napisem „zakaz wchodzenia”.
Kolejną edycję budżetu obywatelskiego (głosowanie w roku 2017) wygrał projekt budowy dwóch mini tężni solankowych. Jedna ma powstać na Placu 1 Maja, a druga w parku przy ul. Dworcowej.

Czy inwestycja powstanie do końca tego roku? - Staramy się, aby tak się stało. Jednak trzeba pamiętać, że procedury są dość złożone – napisała Magdalena Grzywacz. Jak nas poinformowała przedstawicielka ratusza, budowa jest na etapie wykonywania projektu. Umowa z projektantem została podpisana 10 kwietnia b.r. - Termin opracowania dokumentacji technicznej mija 30 sierpnia 2018 roku. Po odebraniu projektu będziemy składać dokumenty, pozwalające nam uzyskać w formie decyzji pozwolenie na budowę. Zarówno w przypadku pierwszej, jak i drugiej lokalizacji, dedycję w sprawie wykonania robót budowlanych będzie orzekał Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków – doprecyzowała rzecznik ratusza.

Całkiem niedawno magistrat ogłosił kolejną edycję budżetu obywatelskiego. Propozycje projektów, które mają szanse zrealizowania w roku 2019 można zgłaszać w urzędzie miasta od 2 do 21 maja b.r.


Robert Bartosewicz

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. tutti-frutti #2498916 | 178.36.*.* 10 maj 2018 14:28

  Z tych tężni to wyjdzie taka sama lipa jak z tego skwero - parku na Wólce. Mieszkańcy zaakceptowali projekt, a urzędnicy go zmienili, uszczuplili i nic się kupy nie trzyma,

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Podróżnik #2498793 | 95.51.*.* 10 maj 2018 11:27

   Widziałem kameralną tężnię na pl. Hallera w Warszawie. Pomyślałem - fajnie u nas też taka będzie. Jednak gdy wszedłem na stronkę tamtejszego um mina mi zrzedła. Okazało się, że koszt tego obiektu wyniósł porównywalnie tyle ile u nas. Tylko w Mławie mają być dwie. Aż się boję co zostanie wybudowane. Oby z tych tężni nie wyszła lipa. To prawda, że jesteśmy prowincją i aglomeracją nigdy nie będziemy ale czy nie możemy mieć czegoś na poziomie tylko dziadostwo???

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz