środa, 22 maja 2019. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Koperty i karty pocztowe w bibliotece

2018-05-10 09:12:33 (ost. akt: 2018-05-10 09:16:29)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Podziel się:

Miejska Biblioteka Publiczna im B Prusa w Mławie ul 3-go Maja 5 zaprasza do obejrzenia kolejnej wystawy pt. Koperty i kartki pocztowe ze zbiorów Stanisława Kaska.

Na półpiętrze w gablotach na 68 planszach możemy zobaczyć blisko 230 kopert i kart wydanych przez Pocztę Polską od końca lat 50-tych do początku lat 90-tych XX w. związanych z wieloma dziedzinami życia. Miedzy innymi z okresu PRL-u, ludzi zasłużonych dla Polski, z międzynarodowych i polskich wystaw filatelistycznych, z okazji pontyfikatu Jana Pawła II i jego wizyt do ojczyzny, historii miast, architektury i zabytków oraz typowo tematycznych kosmos ,technika, sport, malarstwo, przyroda itp. Na szczególną uwagę zasługują okolicznościowe stemple oraz nadruki na kopertach i kartach zaprojektowanych przez najlepszych twórców z tego okresu.

http://m.wm.pl/2018/05/orig/dsc-0180-464560.jpg

Stanisław Kask urodził się 1 lutego 1933 r. Po ukończeniu studiów osiadł w Mlawie gdzie poznał swoją żonę. Przez całe życie jego największą pasją była filatelistyka. Zbierał znaczki polskie i zagraniczne, czyste i stemplowane. W jego bogatych zbiorach zachowanych przez rodzinę dominują klasery o tematyce przyrodniczej, którą p. Stanisław uwielbiał [kwiaty, konie]. Zbierał także koperty i karty pocztowe, których miał kilkaset [część z nich została wykorzystana do wystawy]. Od pocz. lat 60-tych XX w. prowadził w Mławie kółko filatelistyczne nr 83, które w rozkwicie liczyło prawie 100 członków. Swoje zbiory powiększał przez zakupy w sklepach filatelistycznych lub przez wymianę z innymi zbieraczami z Polski i zagranicy. Zmarł 20 października 1995r.
Podsumowując wystawa ta jest warta obejrzenia z kilku powodów. Po pierwsze możemy zobaczyć jak wyglądały koperty przed kilkudziesięciu laty. Po drugie jakie znaczki naklejano na koperty i karty pocztowe z biegiem lat i dekad. Po trzecie jakie nadruki okolicznościowe można było uzyskać, czasami jako małe dzieła sztuki.
Wystawę można oglądać do 19 maja br. od poniedziałku do soboty w godzinach otwarcia biblioteki.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB