Wtorek, 22 stycznia 2019. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

O ALKOHOLU I MDK-U W RATUSZU

2018-04-26 09:14:30 (ost. akt: 2018-04-26 09:15:54)

Podziel się:

Dlaczego mławski MDK musi zwrócić miastu 33 tysiące złotych - z wcześniej pozyskanych 115 tysięcy z „korkowego”? Jak wykorzystano pulę środków? W ilu punktach w Mławie sprzedaje się alkohol? Debatowała nad tym komisja do spraw rodziny.

Spotkanie składu Komisji ds. Rodziny i Spraw Społecznych odbyło się w ratuszowej sali ślubów 17 kwietnia. Omawiano sprawy związane ze sprzedażą alkoholu w mieście i działania Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wiele uwagi poświęcono sposobowi wykorzystania 115 tys. zł – środków z tzw. „korkowego” przekazanych Miejskiemu Domowi Kultury w Mławie na zapobieganie alkoholizmowi. Środki pochodzą z koncesji na sprzedaż alkoholu – m.in. w sklepach i punktach gastronomicznych - wydawanych przez miasto.
MDK otrzymał wspomniane pieniądze na finansowanie imprez kulturalnych promujących zdrowy styl życia, czyli zabawę bez napojów wyskokowych. Instytucję włączono w działania, ponieważ nasze władze chciały położyć większy nacisk na zapobieganie zachowaniom patologicznym. Wyjaśniała to przewodnicząca komisji i radna Joanna Tańska.
Instytucja kultury podjęła się zadania. Zrealizowano szereg imprez. Ich finansowanie prześwietlono ponieważ niektórzy członkowie komisji ds. rodziny mieli wątpliwości, czy pieniądze z „korkowego” wydano w MDK-u zgodnie z przeznaczeniem. Odczytano zamówioną wcześniej ekspertyzę prawną i stanowisko MDK-u. Okazało się, że nie wszystkie wydatki powinny być sfinansowane ze wspomnianej dotacji. Między innymi zastrzeżenia były do płatności za catering (dla zespołów) podczas imprez. Tak więc miejska komisja ds. rodziny ustaliła, że z przekazanych 115 tys. zł MDK ma zwrócić miastu 33 tysiące 469 zł. Podczas obrad zaprezentowano też raport komisji antyalkoholowej. Odczytała go Małgorzata Błazińska przewodnicząca Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mławie. Przypomniała, że podstawowym zadaniem komisji jest podejmowanie działań w celu ograniczenia spożycia alkoholu, podejmowanie czynności w celu kierowania osób uzależnionych na leczenie. Komisja opiniuje też wydawanie koncesji na sprzedaż napojów wyskokowych i monitoruje przestrzeganie zasad oraz warunków korzystania z zezwoleń w tym względzie.
W 2017 roku członkowie komisji (MKRPA) odbyli 22 dyżury (co 2 tygodnie – 2 osoby po 2 godziny). Przyjęli 55 wniosków o leczenie odwykowe. Radna Halina Pszczółkowska zainteresowała się prawem w tym zakresie. Chciała wiedzieć, czy coś się zmieniło. Wyjaśniono, że w dalszym ciągu osoby uzależnione można kierować na leczenie odwykowe tylko dobrowolnie. Nikogo nie da się zmusić. Wspomniano, że innym wyjściem z trudnej sytuacji może być ubezwłasnowolnienie. Jednak zwykle to proces długotrwały i skomplikowany. A rodziny cierpią.
Przewodnicząca miejskiej komisji poinformowała też, że w Przychodni Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Mławie poddało się leczeniu 109 osób uzależnionych od alkoholu – 86 mężczyzn i 25 kobiet – oraz 15 osób uzależnionych od narkotyków (14 mężczyzn i jedna kobieta).
Kiedy przyszedł czas na pytania, wątpliwości radnego Kacprzaka wzbudziło wynagradzanie członków komisji antyalkoholowej. - Co to za środki te 63 tys. zł – pytał radny Henryk Kacprzak. Wyjaśniono, że to środki (na cały rok) przeznaczone dla siedmiu członków komisji, ponieważ ich uczestnictwo nie jest bezpłatne.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ciekawy #2493971 | 178.36.*.* 29 kwi 2018 20:13

    22 dyżury komisji w roku po 2 godziny (2 osoby) - 63 tys.zł. Hmmm..., czyli 715 zł za 1 godzinę dyżuru dla 1 osoby, czy się mylę??? Może ktoś to wyjaśni i wyprowadzi mnie z błędu?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz