Wtorek, 14 lipca 2020. Imieniny Kamili, Kamila, Marcelego

NOWE WOZY DLA STRAŻAKÓW W WYSZYNACH I SZYDŁOWIE

2018-04-19 09:15:49 (ost. akt: 2018-04-19 09:19:31)

Autor zdjęcia: Archiwum redakcji

Podziel się:

Dwie jednostki OSP z powiatu mławskiego otrzymają dofinansowania na nowe specjalistyczne samochody ratowniczo-gaśnicze. Wozy trafią do druhów z Wyszyn Kościelnych i Szydłowa.

Na wsparcie zakupu, tak ważnego dla pracy druhów sprzętu jakim są wozy ratowniczo - gaśnicze, zdecydowali radni województwa mazowieckiego. Umowy z przedstawicielami lokalnych samorządów podpisał marszałek Adam Struzik. – To już kolejne środki z budżetu województwa dla mazowieckich OSP. Aby strażacy mogli skutecznie nieść pomoc, muszą dysponować jak najlepszym, profesjonalnym sprzętem. Równie ważne jest bezpieczeństwo samych strażaków, dlatego tak ważne jest ciągłe ich doposażanie – podkreślał marszałek Adam Struzik.
W grudniu ubiegłego roku radni zdecydowali o przyznaniu 8 mln zł na dofinansowanie dla OSP. Jak nas poinformowano, gminy z Mazowsza złożyły w sumie 262 wnioski na ponad 12 mln zł. - Ponieważ kwota ta przekraczała zaplanowany budżet, w pierwszej kolejności do dofinansowania wskazano pojazdy – 2 ciężkie, 42 średnie oraz 13 lekkich wozów strażackich. Na ten cel zostanie przekazanych 6,62 mln zł. Pozostałe 1,38 mln zł zostanie przeznaczone na specjalistyczny sprzęt – informuje Marta Milewska, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
W ramach pomocy do strażaków - ochotników z subregionu ciechanowskiego trafi 5 samochodów, dofinansowanych przez mazowiecki samorząd. W gronie tym znalazły się dwie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu mławskiego. Do OSP w Wyszynach Kościelnych trafi średni samochód ratowniczo-gaśniczy z zamontowanym na stałe sprzętem (ratowniczo-gaśniczym). Natomiast OSP Szydłowo będzie miało nowy lekki samochód ratowniczo-gaśniczy.
Tylko w ubiegłym roku jednostki OSP na Mazowszu brały udział w 20 tys. samodzielnych interwencjach. Do tego dochodzą liczne akcje prowadzone wspólnie z zawodowymi strażakami z PSP. Z roku na rok strażacy ochotnicy dysponują coraz lepszymi pojazdami i odpowiednim sprzętem. Jednak nadal wiele jednostek wymaga wsparcia (na Mazowszu jest ich prawie 2 tys.).
Dotychczas samorząd województwa przeznaczył na wsparcie OSP już 67,4 mln zł, co pozwoliło jednostkom na zakup 659 specjalistycznych wozów, 36 łodzi oraz ok. 690 pomp.

Iwona Łazowa

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB