środa, 20 lutego 2019. Imieniny Anety, Lehca, Leona

NIECHCIANE BOCIANY. MIESZKAŃCY NIE CHCIELI PTAKÓW U SIEBIE

2018-04-19 09:11:23 (ost. akt: 2018-04-19 09:13:12)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Podziel się:

Przy kilku słupach elektrycznych w Grzebsku umieszczono wysokie tyczki w celu wypłoszenia bocianów. O sprawie powiadomiła nas zbulwersowana czytelniczka.

Gniazda bocianie przy posesjach zwykle są przedmiotem dumy. Mieszkańcy chętnie je uwieczniają na fotografiach i chwalą się w internecie. Dlatego zdziwienie i oburzenie może budzić sytuacja do której doszło w Grzebsku w gminie Wieczfnia Kościelna.
Jedna z czytelniczek „Kuriera” poinformowała nas, że przed niektórymi posesjami w Grzebsku bociany są niemile widziane. Świadczą o tym konstrukcje, które mają odstraszać ptaki. Zbulwersowana kobieta na dowód swoich słów przysłała nam zdjęcia.
- Witam serdecznie. Chciałabym się z państwem podzielić bulwersującą według mnie sytuacją. Ludzie w miejscowości Grzebsk stawiają takie konstrukcje (czytelniczka pokazała to na nadesłanych zdjęciach – przypis redakcji) by wypłoszyć bociany. To całkowity brak szacunku do tego zwierzęcia … Proszę o interwencję – zaalarmowała nas kobieta.
Redakcja „Kuriera” postanowiła zająć się sprawą. Zwróciliśmy się do Straży Gminnej z Wiśniewa, obejmującej swoim zasięgiem działania także gminę Wieczfnia Kościelna. Komendant Stanisław Bańczyk znał temat. Potwierdził, że ustawiono wspomniane konstrukcje przy słupach elektrycznych (przy dwóch posesjach), gdzie znajdują się bocianie gniazda. Ptaków nie zauważył. Trudno mu było stwierdzić z jakiego powodu. Czy wystraszyły się konstrukcji? Na wszelki wypadek nakazał ich natychmiastowe usunięcie. - Jesteśmy właśnie na miejscu. Tyczki mają być zdjęte. Będę monitorował tę sprawę – powiedział 13 kwietnia szef straży gminnej. On także był oburzony postępowaniem mieszkańców. - Straszenie bocianów jest co najmniej nieetyczne. W naszej kulturze ptaki te są raczej mile widziane – dodał. Zapowiedział dalsze działania w razie gdyby „odstraszacze” zostały. Jednak nie było takiej potrzeby. Po kilku godzinach, po ponownej wizycie na posesjach, strażnik stwierdził usunięcie nielegalnych konstrukcji. - W dodatku właściciele posesji obiecali, że czegoś takiego już nie zrobią – poinformował nas komendant. Z taką sprawą spotkał się po raz pierwszy i ma nadzieję, że ostatni.
Warto wiedzieć, że gniazda bocianów białych, oraz same ptaki są pod ochroną. Za ingerencję w w ich życie grozi odpowiedzialność karna. Wobec bocianów obowiązuje zakaz umyślnego płoszenia i niepokojenia w miejscach noclegu, w okresie lęgowym w miejscach rozrodu lub wychowu młodych, w miejscach zgrupowań ptaków migrujących lub zimujących. Większość bocianów białych pod wpływem instynktu odbywa dalekie wędrówki. Na zimę opuszczają Europę i udają się do krajów afrykańskich, natomiast wiosną wracają do nas w celu odbycia lęgów.
Tak więc płoszenie i niepokojenie bocianów stanowi naruszenie prawa i podlega ściganiu. Zgłoszenia wykroczenia może dokonać każdy, a organy ścigania mają obowiązek je przyjąć.

Iwona Łazowa

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB