Niedziela, 12 maja 2024. Imieniny Dominika, Imeldy, Pankracego

Jak ubezpieczyć dom w budowie?

2018-04-18 14:36:05 (ost. akt: 2018-04-18 14:37:47)
Anna Piasecka z Ubezpieczeń Piaseccy

Anna Piasecka z Ubezpieczeń Piaseccy

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Podziel się:

Może nie wszyscy wiedzą, że dom i materiały budowlane oraz elementy przeznaczone do wbudowania można ubezpieczyć już na etapie budowy, przed zamieszkaniem.

Ubezpiecza się wówczas fundamenty ściany, dach, drzwi, okna, podłogi, instalacje, armaturę łazienkową, rynny, solary, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, a na etapie wykończenia również sprzęt AGD, zabudowy kuchenne, meble i elementy dekoracji wnętrz.
W miarę zaawansowania budowy możemy stopniowo rozszerzać zakres ubezpieczenia o kolejne elementy i od kolejnych ryzyk, bowiem mienie jest warte coraz więcej i zwiększa się katalog zdarzeń mogących spowodować szkodę.
Warto wiedzieć, że polisę ubezpieczenia domu w budowie lub rozbudowie można zawrzeć na okres krótszy niż rok.
Nasza polisa może chronić zarówno od zdarzeń losowych jak i od kradzieży oraz dewastacji.
Do niewykończonego domu włamują się bowiem często złodzieje, wynosząc piec, kaloryfery, panele podłogowe lub zgromadzone materiały budowlane.
W domu który budujesz lub rozbudowujesz może się zdarzyć pożar, zalanie, zwarcie instalacji elektrycznej, huragan zrywający dach, przewracający drzewo, ogrodzenie bądź rusztowanie i inne nieprzewidziane sytuacje losowe powodujące straty.
W niektórych Towarzystwach Ubezpieczeń można otrzymać odszkodowanie nawet w sytuacji zniszczenia ocieplenia lub elewacji budynku przez zwierzęta leśne i polne.
Jeśli w domu zamontowane są okna i inne szklane elementy wykończenia, takie jak ściana z luksferów, płyta kuchenna, kabina prysznicowa, umywalki, lustra, kominek, lampy, plafony - Ubezpieczyciel również zapłaci za ich stłuczenie.
Ubezpieczone są również szkody spowodowane akcją ratowniczą, np. wyważone drzwi czy zalane parkiety przy gaszeniu pożaru.
Jeśli dojdzie do zalania z instalacji wodnej, kanalizacyjnej lub grzewczej otrzymamy pieniądze na koszty poszukiwania samej przyczyny zalania.
Ubezpieczyciel nie odpowiada natomiast za szkody spowodowane błędami konstrukcyjnymi budynku lub zalania wskutek opadów, jeśli otwory były niezabezpieczone lub niezamknięte.
Porównywarek internetowych w zakresie ubezpieczenia domów w budowie nie ma, więc w celu skonstruowania polisy dopasowanej do naszych potrzeb i kieszeni należy zwrócić się do doświadczonego agenta ubezpieczeniowego z prośbą o poradę i wyszacowanie kosztów.