Niedziela, 24 marca 2019. Imieniny Gabrieli, Marka, Seweryna

„MÓJ ROWER - MOJE ŻYCIE”

2018-04-14 08:00:00 (ost. akt: 2018-04-13 14:43:49)

Autor zdjęcia: Archiwum "Kuriera"

Podziel się:

Sezon rowerowy w pełni. Jednak nie wszyscy należycie dbają o bezpieczeństwo swoje i innych. Mławska policja ruszyła z akcją pn. „Mój rower - moje życie”, która potrwa do listopada br. A to w ramach ogólnopolskiej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo”.

Bezpieczeństwo na drodze to suma zachowań wszystkich uczestników ruchu drogowego. Zapewnienie go niechronionym uczestnikom ruchu drogowego to jedno z priorytetowych zadań Policji. Do grupy tej zalicza się pieszych, rowerzystów, motorowerzystów i motocyklistów, czyli osoby, które w czasie wypadku nie są chronione przez karoserię pojazdu.

W związku z akcją funkcjonariusze mają pod szczególnym nadzorem zachowanie rowerzystów, motorowerzystów i motocyklistów. Natomiast kierowcy samochodów, którzy w sposób nieprawidłowy będą zachowywali się w stosunku do rowerzystów i motocyklistów muszą liczyć się z poniesieniem konsekwencji prawnych swego zachowania. Najczęściej popełniane przez rowerzystów wykroczenia to między innymi: nieprawidłowe oświetlenie, jazda wzdłuż przejścia dla pieszych czy jazda po chodniku.

- Pamiętajmy o przestrzeganiu przepisów oraz zachowaniu ostrożności i rozwagi podczas poruszania się po drodze. W związku z prowadzonymi działaniami chcielibyśmy przypomnieć, że uprawnione do prowadzenia roweru bez posiadania specjalnego dokumenty są osoby, które ukończyły 18 lat. Poniżej tego wieku należy zdać specjalny egzamin, dzięki któremu otrzymamy kartę uprawniającą nas do jazdy rowerem - informuje mł. asp. Aneta Prusik z KPP w Mławie.

Dzieci do 10 roku życia mogą jeździć rowerem jedynie pod opieką dorosłych. Do 7 roku życia dzieci powinny być przewożone rowerami w specjalnie do tego przystosowanych fotelikach.

Obowiązkiem rowerzysty jest korzystanie ze ścieżek rowerowych. W przypadku braku ścieżki dla rowerów bądź pobocza (lub jego niedostosowania do jazdy rowerem) można wjechać na jezdnię i trzymać się prawej strony pasa ruchu. Dopiero szykując się do skrętu w lewo, można zjechać do osi jezdni.
Jazda po chodniku jest zasadniczo zabroniona. Prawo dopuszcza jednak sytuacje, kiedy możliwe jest warunkowe z niego korzystanie.

Z chodnika zatem skorzystać można gdy:
• towarzyszy nam młodsze niż 10 lat dziecko;
• znajdujemy się na drodze, na której dopuszczalna prędkość przekracza 50 km/h, nie ma wydzielonej ścieżki dla rowerzystów, a chodnik ma szerokość przynajmniej dwóch metrów;
• występują złe warunki atmosferyczne (deszcz, śnieg, mgła).

Jednak w tych przypadkach należy pamiętać, iż pieszy na chodniku ma zawsze pierwszeństwo!

Przepisy dają rowerzyście pierwszeństwo na przejazdach rowerowych w momencie, gdy prowadzący samochód skręca z drogi głównej w prawo bądź w lewo. Należy pamiętać, że na drodze należy stosować zasadę ograniczonego zaufania, dlatego podczas każdego manewru powinniśmy zachować szczególną ostrożność.

Jeśli jesteś kierowcą roweru masz prawo wyprzedzać wolno jadące bądź stojące w korku pojazdy zarówno z lewej, jak i prawej strony.
Każda zmiana pasa bądź skręt w lewo, czy w prawo powinna być sygnalizowana w odpowiedni, wyraźny sposób. Najczęściej jest to po prostu ruch ręki.

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.

Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić. Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi.
Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany. Zabrania się wjeżdżania między jadące w kolumnie rowery lub wózki rowerowe.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia rower powinien posiadać:
• co najmniej jeden sprawnie działający dzwonek lub inny sygnał do ostrzegania o stonowanym dźwięku.

Dodatkowo jeżeli poruszamy się naszym rowerem po zmroku powinniśmy mieć:
• elementy świecące ciągle lub migające o kształcie innym niż trójkąt.
Ponadto, jeżeli chcemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo na rowerze (choć nie jest to prawnie nakazane), dobrze wyposażyć nasz jednoślad w:
• dowolną ilość odblasków w szprychach
• odblaski w pedałach
• pasek odblaskowy na oponach
• kask
• kamizelkę odblaskową.

Przed nami coraz ładniejsza pogoda, nie dajmy szansy złodziejowi - dobrym sposobem zabezpieczenia jest oznakowanie jednośladu w ostrołęckiej komendzie policji.
Wraz z nadejściem wiosny, co roku wzrasta liczna kradzieży rowerów. Źle zabezpieczony jednoślad to łatwy łub dla złodzieja. Ostrołęccy policjanci mając na uwadze dobro mieszkańców i w ramach prowadzonej akcji profilaktycznej ,, Kręci mnie bezpieczeństwo” apelują o zwrócenie szczególnej uwagi na zabezpieczenie rowerów. Dzięki zastosowaniu się do kilku drobnych rad, skutecznie możemy utrudnić kradzież naszego mienia.

Pamiętajmy, że „okazja czyni złodzieja”, więc niezależnie czy jest to dzień czy noc, nasz rower może stanowić obiekt zainteresowania. Nie wszyscy ludzie są uczciwi, a złodziej wykorzysta każdą okazję, aby stać się nowym właścicielem naszego jednośladu. Sprawcy kradzieży mogą być wszędzie i tylko czekać na naszą niefrasobliwość. Pamiętajmy, że aby zminimalizować ryzyko kradzieży, wystarczy przestrzegać trzech bardzo prostych zasad:

- zostawiać rower w widocznym miejscu – rower pozostawiony w miejscu widocznym dla wielu osób nie będzie łatwym łupem dla złodzieja, ponadto w przypadku kradzieży prawdopodobieństwo, że ktoś zapamięta sprawcę, jest znacznie większe. Wybierajmy oczywiście jeśli to możliwe miejsca, które wyposażone są w kamery monitoringu.

- Pamiętajmy o stosowaniu zabezpieczeń – należy stosować tzw. zapięcia do rowerów bez względu na czas, na jaki pozostawiany jest rower. Nawet najprostsze zabezpieczenie to dodatkowy czas, jaki musi poświęcić złodziej. Zwiększa to prawdopodobieństwo zauważenia go przez inne osoby. Zabezpieczenia należy zapinać nawet kiedy nasz jednoślad pozostawiamy na chwilę np. przed sklepem. Bardzo często przestępcy wykorzystują właśnie takie ,,okazję”.

- nie zostawiajmy rowerów niezabezpieczonych także na tych klatkach schodowych, które są wyposażone w domofon. Bardzo często nasi sąsiedzi drzwi domofonu otwierają mimowolnie nie pytając nawet ,,kto tam?”. Takie zachowanie jest nieodpowiedzialnie w stosunku do innych mieszkańców, którzy zostawiają na klatkach np. wózki dziecięce, czy też rowery.

oprac. Iwo

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB