środa, 27 marca 2019. Imieniny Ernesta, Jana, Marka

Szukasz pracy? Bądź na targach!

2018-04-13 12:54:43 (ost. akt: 2018-04-13 12:55:18)

Autor zdjęcia: PUP Mława

Podziel się:

Szukasz zajęcia, etatu lub chcesz zorientować się w sytuacji na rynku pracy - rozważ możliwość udziału w targach pracy. Jest to wydarzenie organizowane co roku przez Powiatowy Urząd Pracy w Mławie. W tym roku już po raz ósmy.

Udział w targach daje możliwość spotkania się z wieloma pracodawcami w jednym miejscu, pozyskania wielu ofert pracy. W targach pracy biorą udział firmy, które prowadzą aktualnie procesy rekrutacyjne, często na kilka stanowisk. Obecność kilkudziesięciu pracodawców, oferujących wolne miejsca pracy, daje poszukującym zatrudnienia szeroką bazę stanowisk pracy z różnych branż. Korzyści mają także pracodawcy, którzy mogą bezpośrednio dotrzeć do rzeszy potencjalnych kandydatów. Dzięki takim spotkaniom budują także swój wizerunek jako otwartego i dostępnego pracodawcy. W trakcie trwania targów uczestnicy mogą bliżej poznać pracodawców, dowiedzieć się więcej o ich usługach, wymaganiach i warunkach zatrudnienia.

-Jest to bardzo dobry sposób na szukanie zarówno pracy jak i pracowników . Prowadzenie rozmów w trakcie trwania targów pracy przełamuje barierę pracodawca-pracownik, która jest odczuwalna np. na rozmowach o pracę. Można dowiedzieć się jak wygląda praca na oferowanym stanowisku, co nie zawsze jest jasno określone w ogłoszeniach - uważa pani Monika - uczestniczka Targów Pracy w 2017.

Zaletą udziału w targach pracy jest możliwość spotkania w jednym miejscu pracodawców oferujących pracę na różnych stanowiskach. - Ważna jest ta różnorodność ofert, gdyż osoby, które zgłaszają się na targi szukają pracy w różnych zawodach, i liczy się nie tylko stanowisko, ale również branża gdzie można starać się o pracę - twierdzi pani Ania, uczestniczka targów.
Swoimi wrażeniami z udziału w Targach dzieli się z nami Pan Bartłomiej: W trakcie udziału w targach pracy w 2017 roku miałem możliwość poznać firmy, o których nigdy wcześniej nie słyszałem i porozmawiać z ich przedstawicielami, a także poznać ich ofertę. Poprzez prowadzone rozmowy mogłem dowiedzieć się, czego firmy oczekują od potencjalnych kandydatów do pracy i w jaki sposób mogę dostosować się do stawianych wymagań.

Mławskie Targi Pracy dają także swym uczestnikom możliwość konsultacji z przedstawicielami instytucji, które zajmują się sprawami osób podejmujących pracę, jak np. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Urząd Skarbowy lub prawami i obowiązkami należącymi po stronie pracodawców i pracobiorców (Państwowa Inspekcja Pracy). W 2017 roku można było także zapoznać się z ofertą szkoleniową i edukacyjną instytucji szkoleniowych dla osób chcących podwyższyć lub zmienić posiadające kwalifikacje, co tym samym daje większe możliwości na rynku pracy.

Istotną zaletą udziału w targach jest możliwość zostawienia swojego CV na stoiskach firm. Potencjalny pracodawca będzie mógł wtedy skontaktować się z wybranymi kandydatami, jest też możliwość trafienia do bazy kandydatów danej firmy.

CV należy wcześniej odpowiednio przygotować i zabrać ze sobą na targi w większej ilości. Pani Karolina, która uczestniczyła w zeszłorocznych Targach Pracy wskazuje właśnie na duże znaczenie posiadania ze sobą życiorysu zawodowego: Przed targami przygotowałam CV, które mogłam po przeprowadzonej rozmowie z pracodawcą zostawić, aby ten miał możliwość zweryfikowania moich umiejętności i porównania z innymi złożonymi aplikacjami. W ciągu kilku dni po otrzymałam telefon i podjęłam pracę. Pani Karolinie udało się podjąć pracę w krótkim czasie po targach. Bywa również tak, jak w przypadku Pani Bogusławy, która swojego obecnego pracodawcę także poznała w trakcie targów, jednak pracę podjęła u niego dopiero po pewnym czasie. - Czekałam na jakiś kontakt ze strony pracodawców, z którymi rozmawiałam w trakcie targów, którym zostawiłam swoje CV, jednak to trochę trwało. Ale było warto. Pracuję do dziś – mówi pan Bogusława.

Zdarza się, że pracodawcy uczestniczący w targach, planują zwiększyć u siebie zatrudnienie po pozyskaniu nowych kontraktów, zleceń, umów podwykonawczych, a te procedury niestety trwają.

Targi Pracy to także inne aspekty. Pani Natalia jest osobą, która dzięki bezpośrednim rozmowom z pracodawcami na targach, zwiększyła swoją pewność siebie oraz odważniej podchodziła do kolejnych rekrutacji, dzięki czemu podjęła pracę w wybranej przez siebie firmie. - Udział w Targach Pracy zmotywował mnie bardzo do zwiększenia podejmowanych działań, prowadzenia rozmów z pracodawcami, które doprowadziły do podjęcia przeze mnie pracy w niedługim czasie. Prowadzone rozmowy w trakcie Targów dały mi większą odwagę w kolejnych spotkaniach i rozmowach z pracodawcami – podsumowuje pani Natalia.
Podsumowując. Targi Pracy są doskonałą okazją do pozyskania informacji o ofertach pracy nie tylko przez osoby, które jej szukają, ale także dla tych, którzy już pracują i mają w planach zmianę pracy. Wystarczy jedna wizyta, a można porozmawiać z kilkoma pracodawcami w jednym miejscu, gdzie rozmowa jest mniej stresująca niż w siedzibie firmy.

Oprac. Wioleta RączkaKomentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB