Niedziela, 29 marca 2020. Imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona

ALARM W MŁAWSKIM LICEUM. 16-LATKA PLANOWAŁA ZAMACH?

2018-04-05 08:57:12 (ost. akt: 2018-04-05 09:01:16)

Autor zdjęcia: Iwona Łazowa

Podziel się:

Nastolatka napisała w internecie, że chce uśmiercić rówieśników z mławskiego „Ogólniaka”. Kolega przesłał jej instrukcję na bombę. W sprawę potencjalnego zamachu zaangażowała się policja.

O zdarzeniach jakie ostatnio miały miejsce w Mławie poinformowali nas zaniepokojeni rodzice. Oficjalne informacje w tej sprawie uzyskaliśmy w Prokuraturze Okręgowej w Płocku, która prowadzi śledztwo z artykułu 255a. Kodeksu karnego. Chodzi o rozpowszechnianie treści ułatwiających popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym. Zaczęło się od wpisu w mediach społecznościowych 16 – letniej mławianki, uczennicy I Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Wyspiańskiego. Prokuratura podejrzewa, że dziewczyna miała nieporozumienia z kolegami. Swoją frustracją podzieliła się na ogólnodostępnym forum internetowym. Napisała, że chce uśmiercić swoją klasę. - 14 marca wieczorem napisała wiadomość, że w szkole średniej chciałaby dokonać zamachu z użyciem broni palnej lub białej, żeby zabić 19 osób, czyli wszystkich swoich kolegów z klasy – informuje Iwona Śmigielska – Kowalska rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Płocku. Dyskutowała o tym z kolegą, który poinstruował dziewczynę jak skonstruować bombę. Przesłał jej nawet instrukcję. Ze względu na publiczny charakter dyskusji, dostęp do informacji miała nieograniczona liczba osób. Ktoś zaalarmował Komendę Główną Policji w Warszawie, że jakaś osoba planuje zamach z użyciem broni palnej.

Organy ścigania potraktowały sprawę bardzo poważnie.
- Funkcjonariusze ustali dane osoby, przyjechali do domu i zabezpieczyli telefon oraz nośniki. Ustalili, że dziewczyna korespondowała z 16 - letnim kolegą z Inowrocławia. Również do niego pojechali mundurowi. Przesłuchano nastolatków. Powiedzieli, że tylko tak sobie pisali... – relacjonuje pani prokurator. Policjanci znaleźli u dziewczyny plan szkoły. Tak na wszelki wypadek (16 marca) przeszukano gmach ILO. Mundurowi chcieli się upewnić, że nie zostawiła jakiejś paczki.

Dyrektor szkoły 27 marca przekazał nam informację, że dziewczyna już nie jest uczennicą ILO.
- Rodzice zdecydowali o przeprowadzce i przeniesieniu do innej szkoły – informuje nas Przemysław Kubiński, dyrektor ILO. Wyraził też swoje zaskoczenie z powodu wydarzeń. - Uczennica wydawała się bardzo ambitna i koleżeńska, pracowita z dobrymi wynikami. Uczyłem tę klasę, więc mogę powiedzieć, że dobrze funkcjonowała w zespole klasowym. Dla mnie to było zaskoczeniem. Powiedziała, że jak się zorientowała, że zrobiła głupstwo, to już nie mogła się z tego wycofać. Być może chciała kogoś podpuścić czy zaimponować komuś... – powiedział nam dyrektor ILO.

Jednak zdaniem szefa szkoły, takiej sprawy nie można potraktować niepoważnie. Obecnie szkoła wspólnie z policją nasiliła działania profilaktyczne m.in. dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Sprawa jest wyjaśniana. Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Płocku, po tym jak przejęła postępowanie mławskiej prokuratury. Miało to nastąpić ze względów organizacyjnych. Śledczy ustalają, czy wystąpiła realna groźba ataku terrorystycznego. Biegli określą, czy z przesłanej dziewczynie instrukcji można skonstruować bombę. - Sprawdza się, jak daleko było to posunięte i czy zostały wypełnione znamiona przestępstwa z art. 255a. Czy zostały podjęte jakieś działania w celu realizacji zamachu – informuje przedstawicielka płockiej prokuratury.

Iwona Łazowa

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. consume the cum chalice #2860471 | 95.40.*.* 1 lut 2020 19:48

    śmieszny artykuł, taki trochę zmanipulowany i nieprawdziwy xD

    ! - + odpowiedz na ten komentarz