Wtorek, 14 lipca 2020. Imieniny Kamili, Kamila, Marcelego

Jest kasa na place i siłownie. Kto złożył wnioski?

2018-03-22 08:51:15 (ost. akt: 2018-03-22 08:53:10)

Podziel się:

Siłownie zewnętrzne, place zabaw i wielopokoleniowe strefy aktywności dla mieszkańców być może powstaną niedługo na terenie naszego powiatu. 5 gmin złożyło wnioski o dofinansowanie tego typu inwestycji. Wśród nich nie ma Mławy.

Siłownie zewnętrzne czy różnego rodzaju miejsca rekreacji stały się ostatnio bardzo popularne w wielu miastach i wsiach. Takich obiektów przybywa, a samorządy na tworzenie ich decydują się tym łatwiej, że można uzyskać dofinansowania.

Jak wynika z danych Ministerstwa Sportu i Turystyki, pięć gmin z naszego powiatu złożyło niedawno wnioski o dofinansowania w ramach rządowego programu „Otwarte Strefy Aktywności”.

Rząd w tym roku na wsparcie działań z zakresu szeroko rozumianej aktywności fizycznej przeznaczył dla samorządów 50 mln zł. Celem programu jest budowa ogólnodostępnych, bezpłatnych stref sportowo-rekreacyjnych. Chodzi tu o pobudzenie aktywności fizycznej dzieci i dorosłych, ale też o poprawę estetyki w miejscowościach i podniesienie ich atrakcyjności. Nabór wniosków trwał od 15 stycznia do 15 lutego 2018 r.

Gmina Strzegowo złożyła wniosek na budowę siłowni plenerowej, strefy relaksu i placu zabaw przy ul. Sportowej w Strzegowie. Stupski samorząd zabiega natomiast o środki na budowę wielopokoleniowej strefy aktywności w Stupsku, a gmina Szreńsk – na utworzenie otwartych stref aktywności w miejscowościach: Szreńsk, Proszkowo i Przychód.

Z kolei gmina Szydłowo wnioskowała o budowę siłowni zewnętrznych i placu zabaw w: Nosarzewie Polnym, Nowej Sławogórze i Piegłowie, a Lipowiec Kościelny – otwartej strefy aktywności w stolicy gminy.

Wnioskodawcy mogą się ubiegać o wsparcie finansowe według dwóch wariantów. W podstawowym zdobyte środki można przeznaczyć na siłownię plenerową (co najmniej 6 różnych urządzeń oraz strefę relaksu (minimum 4 ławki, urządzenia do gier edukacyjnych, zagospodarowanie zieleni). W wariancie rozszerzonym można dostać pieniądze – poza elementami wymienionymi w opcji podstawowej – także na budowę placu zabaw o charakterze sprawnościowym (co najmniej 3 urządzenia) w raz z ogrodzeniem.

Wysokość udzielanego dofinansowania dla jednej OSA wynosi do 50% , lub 70% wydatków kwalifikowanych zadania ( w zależności od wskaźnika G), nie więcej jednak niż 25 tys. lub 35 tys. dla wariantu podstawowego i 50 tys. lub 70 tys. dla rozszerzonego.

W ramach programu wnioskodawcy mogą zaplanować również inne funkcje sportowo-rekreacyjne stref lub zlokalizować je obok już istniejącej infrastruktury sportowej, tworząc dzięki temu zintegrowane obiekty przeznaczone do aktywnego wypoczynku, dające możliwość podejmowania różnorodnych form aktywności. W ramach OSA wnioskodawcy mogą zaplanować m.in.: street workout park, skatepark, parkour, trampoliny, dodatkowe place zabaw, mini boiska, boiska plażowe, boiska do sportów ulicznych i rozbudowane strefy relaksu. Póki co wnioski zostały złożone i nasze gminy czekają na ich ocenę, a potem na rozstrzygnięcie.

Dodajmy, że wśród wnioskodawców nie ma gminy miejskiej Mława. Przy czym warto wspomnieć, że samorząd miejski buduje dość drogi plac zabaw w parku miejskim. Na ten cel przeznaczył 1 mln zł z własnych środków.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB