Niedziela, 20 stycznia 2019. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

"Opony? kalosze? - nie mam pojęcia czym palą"

2018-03-19 13:51:33 (ost. akt: 2018-03-19 13:53:25)

Podziel się:

- Z jednego komina to leciało coś tak czarnego, nie wiem co to mogło być, żeby unosił się aż tak czarny dym – mówił na sesji rady miasta radny Lech Prejs. Jak się okazuje problem tak zwanego smogu pozostaje w Mławie nierozwiązany.

O smogu w ostatnim czasie jest głośno w mediach ogólnopolskich. Mławy problem ten dotyczy głównie w sezonie grzewczym, który dobiega końca. Jednak w jego rozwiązaniu nie pomogły ani akcje profilaktyczne, ani apele władz miasta, ani nawet kontrole straży miejskiej, która co jakiś czas sprawdza, czym mławianie palą w piecach.

Na ostatniej sesji rady miasta temat poruszył radny Lech Prejs. - Chciałem podzielić się wrażeniami ze swojego niedzielnego spaceru po Mławie. Po godzinie 16.00 poszedłem w kierunku lasu. Sytuacja wydawała mi się dość dobra, bo trochę ciemniejszy dym unosił się tylko z jednego komina – relacjonował radny. Jego ocena stanu powietrza wydała się znacznie gorsza, kiedy zawrócił w stronę centrum miasta. - Zaczęło się ściemniać i nagle pojawiły się kłęby czarnego dymu, z co trzeciego czy co piątego budynku. Szedłem, w tym coraz bardziej duszącym smogu i w pewnym momencie, na wysokości kościoła przy ul. Kopernika, ten smog tak bardzo opadł, że był trudny do zniesienia, dusiło mnie w gardle – opowiadał radny. Jak zaznaczył, chciałby od komendanta straży miejskiej usłyszeć, jak jej funkcjonariusze walczą z tą, jak to nazwał – plagą. Jednak szefa straży nie było na sesji. - Z jednego komina to leciało coś tak czarnego, że nie wiem co to mogło być, żeby unosił się aż tak czarny dym. Opony, kalosze, nie mam pojęcia... - dociekał Prejs.

Głos w tej sprawie zabrał burmistrz Sławomir Kowalewski. - Mieszkańcy niestety palą różnymi rzeczami. Żeby zepsuć powietrze w naszym mieście, wystarczy kilka osób. Ja od lat już apeluję o to, żeby nie palić śmieci – powiedział Kowalewski. Wspomniał także o kampanii profilaktycznej, którą prowadzi w lokalnych mediach. Jednak jak zaznaczył, praktyka pokazuje, że przedsięwzięcie to okazało się mało skuteczne. - Niestety to, co wydobywa się z tych kominów, pozostaje w naszych organizmach. Często ten problem wynika z biedy w rodzinach, bo nie stać ich na palenie dobrym paliwem. Ale nawet gdybyśmy wszystkim mieszkańcom zafundowali nowoczesne piece, to wielu z nich nie byłoby stać na ich eksploatację. Samorządy bez centralnej pomocy ze strony rządu nie poradzą sobie z rozwiązaniem tego problemu – podkreślił Kowalewski.

Włodarz miasta przypomniał, że straż miejska prowadzi kontrole w tym zakresie. - Ja osobiście informuję straż miejską o takich problemach, informują także mieszkańcy. Straż przeprowadza kontrole posesji w szerokim zakresie. Sprawdza jakość paliwa, którym jest opalany dom, ale także: opłaty za psa, zbiorniki bezodpływowe, dokumenty potwierdzające opłatę za wywóz szamba, czystość na posesji oraz to czy jest numer porządkowy – kontynuował Kowalewski.

Jednocześnie podkreślił, że przedstawiciele samorządu spotykają się z bardzo różnymi sytuacjami.
- Kiedyś po zobaczeniu dymu wydostającego się z komina, byłem przekonany, że tu jest palony stos śmieci, a strażnicy po kontroli stwierdzili, że to dobrej jakości węgiel – dodał burmistrz.


Robert Bartosewicz


Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. eluu87 #2471859 | 31.0.*.* 27 mar 2018 11:43

  tragedia...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kex #2467212 | 178.36.*.* 21 mar 2018 07:32

  Tak, 3 kontrole w miesiącu to się szumnie nazywa szeroko zakrojonymi kontrolami, żeby ich było chociaż 36, czyli po 3 na 1 strażnika to ja rozumiem to szumne określenie, ale tak, to jest po prostu kpina, Panie burmistrzu

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Jacek #2466693 | 212.160.*.* 20 mar 2018 10:56

  Rok wyborczy, to nawet radni niemowy zaczynają przemawiać. I nie mam tu na myśli tylko tego pana radnego.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Kris #2466407 | 178.235.*.* 19 mar 2018 20:36

  Panie radny, wystarczy popatrzec i czuc dym tuz obok okm od strony koca, wczesniej Pan nie widział, jak mieszka obok, rok wyborczy, rozumiem, hehe:)

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Why #2466249 | 94.254.*.* 19 mar 2018 17:17

  Ustawiony konkurs też dusi radnego?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)