Piątek, 26 kwietnia 2024. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

PUCHARY I NAGRODY DLA HODOWCÓW

2018-03-18 12:00:00 (ost. akt: 2018-03-16 15:26:51)

Autor zdjęcia: Iwona Łazowa

Podziel się:

ROLNICTWO\\\ Mieszkańcy zrzeszeni w mławsko - żuromińskim kole Mazowieckiego Związku Hodowców Bydła Mlecznego i Producentów Mleka spotkali się 6 marca w Otoczni. Omawiano sprawy bieżące i uhonorowano producentów z najlepszymi wynikami.

Tradycyjnie już hodowcy bydła mlecznego i producenci mleka z naszego terenu spotkali się w domu weselnym w Otoczni Starej. 6 marca w rocznym zjeździe uczestniczyli rolnicy zrzeszeni w mławsko - żuromińskim kole Mazowieckiego Związku Hodowców Bydła Mlecznego i Producentów Mleka z rejonu oceny Parzniew.

Uczestnicy spotkania z powiatu mławskiego i żuromińskiego w kameralnej atmosferze sali bankietowej, przy poczęstunku, mieli porozmawiać o sprawach związku, zapoznać się z ofertą firm i wysłuchać branżowych prezentacji. Prelegenci informowali o nowinkach oraz sprawdzonych rozwiązaniach ułatwiających pracę producentów. Omawiano też sprawy bieżące związku. Waldemar Plantowski - prezes zarządu mławsko - żuromińskiego koła Mazowieckiego Związku Hodowców Bydła Mlecznego i Producentów Mleka wspomniał m.in. o bolączkach organizacji. Na forum publicznym wyraził swoje zastrzeżenia do ogólnopolskiej centrali.

Także i tegoroczne spotkanie producentów i hodowców z powiatów mławskiego oraz żuromińskiego stało się okazją do zaprezentowania wyników za - poprzedni - 2017 rok. Pięciu producentów z powiatu mławskiego może się pochwalić zwierzętami, których mleczna wydajność życiowa przekroczyła 100 000 kg mleka w 2017 r. Sześć krów należących do rolników z naszego powiatu jest w pierwszej siedemnastce (z rejonu oceny) pod względem wydajności życiowej. Na wysokiej czwartej lokacie znalazła się krowa Ora 3 (10 laktacja), należąca do Leszka Kalinowskiego z Bolewa (gmina Stupsk). Na jedenastym miejscu oceniono wydajność krowy Brona 1 (9 laktacja) należącej do producenta z Olszewa - Borzymy (gmina Stupsk) Adama Nosarzewskiego. 12 miejsce przypadło krowie Kalina 3 (13 laktacja), której właścicielem jest Wojciech Chmielewski z Łęgu. Rogata 4 (9 laktacja) i Wrona 6 (10 laktacja) - krowy należące do Jerzego Wawrzyńczaka ze Stupska uplasowały się na 14 i 15 miejscu. 16 lokatę zajęła krowa Mata (8 laktacja) należąca do Mariusza Orzechowskiego ze Zgliczyna Glinek (gmina Radzanów).

Również i w tym roku nagrodzono gospodarstwa za wydajność w produkcji mleka. Pierwszą dziesiątkę w powiecie mławskim (za 2017 r.) otwiera Waldemar Plantowski z Olszewa – Borzym (wydajność gospodarstwa - 11 571 kg mleka). Drugie miejsce zajął Maciej Marek Kowalewski z Augustowa (wydajność 11 545 kg mleka). Trzecią lokatę zajął Jerzy Wawrzyńczak ze Stupska (wydajność 10 882 kg mleka). Czwarte miejsce przypadło Januszowi Dawidowskiemu z Adamowa (wydajność 10 479 kg mleka). Na piątym miejscu uplasował się Dariusz Linke ze Stupska (wydajność 10 393 kg mleka), na szóstym Mariusz Orzechowski ze Zgliczyna Glinek (wydajność 10 368 kg mleka), na siódmym Zdzisław Gutkowski z Bud Strzegowskich (wydajność 10 287 kg mleka). Ósme miejsce zajął Jan Pisarkiewicz z Bogurzynka (wydajność 10 286 kg mleka), dziewiąte Robert Biegański z Zgliczyna Glinek (wydajność 10 200 kg mleka), a dziesiąte Leszek Kalinowski z Bolewa (wydajność 10 191 kg mleka). Producenci otrzymali nagrody rzeczowe, w tym kilkanaście statuetek. Swoich rolników docenili także przedstawiciele samorządów m.in. z Dzierzgowa i Lipowca Kościelnego. Gratulujemy.

Iwona Łazowa



Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB