Niedziela, 20 stycznia 2019. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

„Mława dawniej i dziś" - nowa wystawa w bibliotece

2018-03-15 09:08:43 (ost. akt: 2018-03-15 09:11:33)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Podziel się:

Miejska Biblioteka Publiczna im. B Prusa w Mławie ul. 3-go Maja 5 zaprasza do obejrzenia kolejnej wystawy pt. „Mława dawniej i dziś w materiałach ze zbiorów Janusza Dębskiego” .

Na półpiętrze w gablotach można zobaczyć Mławę w dwóch osłonach .Pierwszej, współczesnej, pięknej, kolorowej i nowoczesnej ukazanej przez pryzmat dzisiejszych wydawnictw )kalendarzy, albumów , folderów, pocztówek, zdjęć itp.). Drugiej, historycznej, z przed kilkudziesięciu lat, smutnej, szarej , miejscami ponurej, ale także z elementami szybkiego rozwoju gospodarczego i przestrzennego. Pokazana przez stare zdjęcia , fotografie, pocztówki i wydawnictwa.

Celem wystawy jest ukazanie pozytywnych zmian jakie miały miejsce w naszym mieście i jak przebiegał rozwój w danych dziedzinach życia na przestrzeni ostatnich dekad. Jak wyglądały domy, ulice, osiedla, parki, podwórka itp. dawniej i dziś.

Wystawę dodatkowo autor wzbogacił o swoje zdjęcia przedstawiające domy, budynki (przeważnie drewniane), które nie przetrwały do naszych czasów a na ich miejscu wzniesiono nowoczesne bloki.

Są także zdjęcia ulic przed modernizacją lub budową rond , obiektów rozebranych całkiem nie dawno lub budynków przebudowanych, które straciły swoje walory architektoniczne, charakter i przeznaczenie. Na uwagę także zasługują zdjęcia małych form architektonicznych w postaci starych drzwi, okien, balkonów czy detali secesyjnych które znikają w zastraszającym tempie w naszym mieście.

Wystawa ta przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży aby mogli zobaczyć jak wyglądała Mława z perspektywy życia swoich rodziców czy dziadków. Dorośli na pewno także chętnie obejrzą ten materiał i opowiedzą młodym o tych trudnych czasach.

Ostatecznie jako mieszkańcy możemy być dumni z Mławy ,gdzie historia i współczesność styka się na co dzień , tworząc dzisiejszy obraz miasta.
Wystawę można oglądać do 7 kwietnia br. w godzinach otwarcia placówki.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB