Niedziela, 24 marca 2019. Imieniny Gabrieli, Marka, Seweryna

Po co złodziejom twoje tablice rejestracyjne?

2018-02-26 09:01:51 (ost. akt: 2018-02-26 14:42:02)

Podziel się:

W 2017 r. na terenie powiatu mławskiego odnotowano 12 przypadków kradzieży tablic rejestracyjnych. W roku 2016 było ich więcej – 26. Co robić, kiedy „numery” naszego auta padły łupem złodziei? Policja apeluje: koniecznie zgłoś.

- Z zaparkowanego w centrum miasta samochodu ktoś ukradł mi tablice rejestracyjne. Co robić? - pytał niedawno czytelnik telefonujący do „Kuriera Mławskiego”. Podpowiadamy, że kradzieży tablic przede wszystkim nie należy bagatelizować. Skradzione tablice rejestracyjne mogą zostać wykorzystane do popełniania wykroczeń czy przestępstw, np. kradzieży paliwa na stacjach benzynowych. Dlatego ich utrata powinna natychmiast zostać zgłoszona na policję. Bo bez odpowiedniego zaświadczenia możemy mieć problem z ponownym zarejestrowaniem samochodu albo uzyskaniem wtórników tablic.

- Jeśli zauważymy brak tablic rejestracyjnych, należy niezwłocznie powiadomić policję. Powinniśmy mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu oraz dokument tożsamości. Policjant przesłucha zawiadamiającego, aby ustalić okoliczności i czas utraty tablic. Podczas rozmowy z policjantem należy wystąpić o wydanie zaświadczenia o zgłoszeniu kradzieży. Jest ono wystawiane na wniosek pokrzywdzonego. Dokument będzie potrzeby podczas załatwienia spraw w wydziale komunikacji – informuje Anna Pawłowska, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Mławie.
Jak dodaje nasza rozmówczyni sama kradzież tablic jest wykroczeniem. W roku 2017 mławska policja odnotowała 12 takich przypadków, a w roku 2016 było ich 26.

- Jeśli z samochodu znikną dwie tablice rejestracyjne, istnieje prawdopodobieństwo, że mogą one zostać wykorzystane przez przestępców np. w celu kradzieży paliwa. Gdy zauważamy brak jednej tablicy, powodem jest najczęściej zagubienie. Bywa, że taką tablicę odnajdzie przypadkowa osoba i odniesie do komendy Policji. Wówczas zagubiona tablica zostanie oddana właścicielowi – mówi Anna Pawłowska.
Kiedy już mamy za sobą wizytę na policji, z zaświadczeniem o zgłoszeniu kradzieży tablic wystawionym przez policjanta, dowodem rejestracyjnym, ubezpieczeniem OC, dowodem osobistym oraz kartą pojazdu (o ile była wydana) powinniśmy się zgłosić do wydziału komunikacji.

Tam będziemy musieli podjąć decyzję, czy decydujemy się na wydanie wtórników tablic rejestracyjnych czy na ponowne zarejestrowanie pojazdu. Pierwsze rozwiązanie będzie nieco tańsze, lecz jak sugerują urzędnicy, może wiązać się późniejszymi nieprzyjemnościami dla kierowcy. Jeśli bowiem nasze tablice zostały wykorzystane do popełniania przestępstw lub wykroczeń, policjanci będą mieli zapisane ich numery w swojej bazie danych. Możemy więc być często wzywani do składania wyjaśnień w sprawie czynów, których nie popełniliśmy.
Należy pamiętać, że kradzież tablic rejestracyjnych to szkoda wyrządzona na naszym samochodzie. Jeśli więc posiadacie wykupioną polisę AC pojazdu, warto zgłosić sprawę do ubezpieczyciela. Będzie on również wymagał od nas przedstawienia zaświadczenia o zgłoszeniu kradzieży.

Przed zgłoszeniem warto jednak sprawdzić minimalną wartość, od której pokrywane są szkody z ubezpieczenia AC. Przykładowo w PZU, kwota ta określona została na poziomie 300 zł. Oznacza to, że nawet jeśli wraz kradzieżą tablic zniszczone zostały ramki na tablice, ubezpieczyciel odmówi nam wypłaty odszkodowania.
W przypadku posiadania polisy Assistance, możliwe jest natomiast uzyskanie pojazdu zastępczego na okres do momentu ponownego zarejestrowania samochodu lub otrzymania wtórnika tablic rejestracyjnych.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB