Czwartek, 28 marca 2024. Imieniny Anieli, Kasrota, Soni

Ponad 200 praw jazdy zabranych w ciągu roku. Kiedy możesz stracić "prawko"?

2018-02-16 17:00:00 (ost. akt: 2018-02-15 12:19:12)

Podziel się:

W 2017 roku policjanci z mławskiej „drogówki” zatrzymali w sumie 224 prawa jazdy. W roku 2016 takich zatrzymań było 157. Za co można stracić „prawko”? Kiedy funkcjonariusze są zobowiązani, by je zabrać?

Są takie sytuacje, wyraźnie określone w Ustawie prawo o ruchu drogowym, w których policjant jest zobowiązany zatrzymać prawo jazdy kierowcy za pokwitowaniem. Po pierwsze dzieje się tak w przypadku uzasadnionego podejrzenia, ze kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu. Poza tym mundurowi mogą odebrać uprawnienia do kierowania, jeśli wobec kierowcy orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów lub wydano decyzję o cofnięciu takich uprawnień. Są też inne, bardziej formalne przyczyny. Otóż funkcjonariusz zabierze nam „prawko” jeśli jest ono zniszczone w stopniu powodującym jego nieczytelność, gdy upłynął termin jego ważności albo istnieje podejrzenie podrobienia lub przerobienia dokumentu. Warto też pamiętać, że „prawko” możemy stracić przewożąc w naszym aucie więcej osób niż mamy miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Koniecznie trzeba też wspomnieć o nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, która miała miejsce w 2015 roku. Wówczas weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi prawo jazdy tracili ci kierowcy zatrzymani przez „drogówkę”, którzy w obszarze zabudowanym jechał z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h. Ta regulacja z całą pewnością przyczyniła się do zwiększenia liczby zatrzymanych dokumentów, ale także do tego, że część kierowców jeździ po prostu z mniejszą prędkością w obszarze zabudowanym.

Poza przypadkami, kiedy policjant zabiera „prawko” obligatoryjnie istnieją też tak zwane zatrzymania fakultatywne. Takiego funkcjonariusz może dokonać w razie uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.
- W roku 2017 policjanci wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Mławie zatrzymali w sumie 224 uprawnienia do kierowania. W roku 2016 roku zatrzymali natomiast 157 uprawnień do kierowania – informuje Anna Pawłowska, rzecznik KPP w Mławie.

Zatrzymane prawa jazdy w większości przypadków policja przekazuje niezwłocznie (najpóźniej w ciągu 7 dni) sądowi. A kiedy można odzyskać utracone „prawko”? - Odzyskanie uprawnień do kierowania uzależnione jest od podstawy ich zatrzymania. Na przykład, gdy kierowca straci prawo jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h, dokument prawa jazdy, zatrzymany przez policję, jest niezwłocznie przekazywany do starostwa. Starosta wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Po upływie tego terminu kierowca zgłasza się do wydziału komunikacji po odbiór uprawnień. Jeśli jednak w okresie 3 miesięcy nie zastosuje się do decyzji i zostanie zatrzymany kierując autem, czas zatrzymania prawa jazdy zostanie wydłużony o kolejne 3 miesiące – tłumaczy Anna Pawłowska.

Robert Bartosewicz




Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB