środa, 26 czerwca 2019. Imieniny Jana, Pauliny, Rudolfiny

Wrócą czasy świetności ,,Bajki”?

2018-02-13 10:16:16 (ost. akt: 2018-02-13 10:19:16)
,,Kamienica pod cycami' czeka na remont od wielu lat

,,Kamienica pod cycami' czeka na remont od wielu lat

Autor zdjęcia: Iwona Łazowa

Podziel się:

Dawna wizytówka Mławy - ,,kamienica pod cycami” niszczeje w szybkim tempie. - Elewacja odpada całymi płatami – sygnalizują mławianie. Tymczasem prywatny właściciel obiektu zapewnia, że planuje renowację dawnej perły architektury.

Pod adresem ul. Stary Rynek 6 znajdziemy zbudowaną w 1909 roku secesyjną ,,kamienicę pod cycami". Niegdyś jedną z atrakcji centrum Mławy. Jej główna dekoracja przedstawiająca nagi kobiecy tors z rozłożonymi ramionami (okrytymi falą włosów) wieńczy jedną z osi fasady. Wielu mławian z nostalgią wspomina mieszczącą się w kamienicy popularną kawiarnię o nazwie „Bajka”.
Jakiś czas temu zabytkową kamienicę kupił od miasta jeden z mławskich przedsiębiorców. Założono zabezpieczenia przed odpadającym tynkiem, przygotowano budynek do remontu. Jednak od dłuższego czasu nic się nie dzieje. Zaniepokoiło to wielu mławian, zwracających uwagę na stan obiektu w ścisłym centrum miasta. Apelują o działania zaradcze. - Jestem przerażony tym co się dzieje z tym budynkiem. Kiedyś był wizytówką miasta. Mieściła się tam „Bajka”. Obecnie kamienica niszczeje. Zauważyłem, że odpadają całe płaty zabytkowych zdobień. Powoduje to zagrożenie dla przechodniów. Właściciel postawił barierkę, ale to nie załatwia sprawy. Proszę zajmijcie się tematem – prosi czytelnik, który odwiedził redakcję.
Mławianie liczą w tej sprawie także na władze miasta, choć budynek jest w rękach prywatnych. Zapytaliśmy o sprawę w ratuszu. - Nieruchomość ta jest własnością prywatną. Do ratusza nie docierały żadne formalne sygnały od mieszkańców w sprawie wspomnianego budynku, mimo to niepokoi nas fakt, że stan nieruchomości nie ulega poprawie. (...) Właściciel nie ma obowiązku informować miasta na temat planów remontowych – informuje Magdalena Grzywacz, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Mława
Rozmawialiśmy też z właścicielem „kamienicy pod cycami”. Zapewnił nas, że planuje kompleksowy remont obiektu, na który jednak trzeba poczekać. Być może prace ruszą w drugiej połowie bieżącego roku. Wszystko zależy od formalności, których należy dopełnić, aby inwestycja ruszyła. - Zleciliśmy to zadanie firmie, która zajmie się tym w sposób kompleksowy. Jednak musi to potrwać. Liczę na to, że gotowy projekt i potrzebne pozwolenia będą w sierpniu lub wrześniu bieżącego roku – zapewnia nas Bogdan Pawłowski, właściciel „kamienicy pod cycami”. Podzielił się też z nami wstępną koncepcją zagospodarowania budynku. - Planuję restaurację i być może hotel, ale jeszcze nie mogę powiedzieć nic konkretnego na ten temat. Będzie wiadomo coś więcej po uzyskaniu pozwoleń – dodaje właściciel. Dowiedzieliśmy się też, że renowacja kamienicy planowana jest w sposób kompleksowy. Remont obejmie wnętrza oraz elewacją zewnętrzną. - Wszystkie zabytkowe elementy fasady budynku będą odtwarzane na podstawie dokumentacji – zapewnia Bogdan Pawłowski.

Iwona Łazowa

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB