Niedziela, 20 stycznia 2019. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Święto Matki Boskiej Gromnicznej w Radzanowie

2018-02-06 16:00:06 (ost. akt: 2018-02-06 16:01:01)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Podziel się:

Grupa rekonstrukcyjna ze stowarzyszenia Radzanovia przypomniała 2 lutego, jak obchodzono 100 lat temu święto Matki Boskiej Gromnicznej w Radzanowie.

Podczas nabożeństwa w kościele parafialnym pw. św. Rocha w Radzanowie stowarzyszenie Radzanovia zaprosiło do przeżywania Święta Matki Boskiej Gromnicznej w dawnej odsłonie. Wcześniej w skansenie Radzanovia nakręcono film ze wspomnieniami mieszkańców Radzanowa i okolic, którzy opowiedzieli jak kiedyś obchodzono święto. W piątek w radzanowskim kościele rekonstruktorzy przybliżyli obchody święta sprzed lat. Nieodłącznym elementem uroczystości były zapalone gromnice.

Jak podają źródła, Święto Matki Boskiej Gromnicznej od dawna obchodzono 2 lutego na pamiątkę ofiarowania Jezusa w świątyni oraz oczyszczenia Maryi. Częścią ceremoniału podczas nabożeństwa jest święcenie woskowych świec - zwanych gromnicami. Warto dodać, że w tradycji ludowej istniało wiele wierzeń związanych z magiczną mocą świec i ich światła. Wierzono, że gromnica zabezpiecza ludzi i domostwo przed chorobami oraz złymi mocami. Uważano, że zapalona gromnica w oknie podczas burzy obroni dom przed żywiołami (uderzeniem pioruna, pożarem, gradobiciem, huraganem). Polska nazwa świecy pochodzi właśnie od słowa „grom”. Dawniej po przyjściu z kościoła w dzień Matki Boskiej Gromnicznej, starano się donieść zapaloną gromnicę do domów. Stowarzyszenie z Radzanowa z sukcesem kultywuje dawne zwyczaje ludowe.

Iwona Łazowa

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB