Piątek, 26 kwietnia 2024. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

Nowe mieszkania dla miasta

2018-02-03 08:00:00 (ost. akt: 2018-02-02 09:48:36)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Podziel się:

MŁAWA\\\ Budowa bloku przy ul. abp. Nowowiejskiego w Mławie idzie pełną parą. Poszerzający miejskie zasoby mieszkaniowe TBS liczy, że zakończy inwestycję do końca br..Okazuje się też, że spada liczba dewastacji zasiedlonych już mieszkań.

W Mławie nie brakuje inwestycji powiększających zasoby mieszkaniowe naszego miasta. Zajmuje się tym Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Mławie. Zgodnie z planami samorządu przy ul. Arcybiskupa Nowowiejskiego powstaje budynek wielorodzinny finansowany przy udziale kredytu BGK. W dwupiętrowym bloku o powierzchni użytkowej 1446 metrów kwadratowych znajdzie się miejsce na 24 mieszkania o powierzchni od 41 do 48 m kw. - W nowym bloku, którego odbiór planowany jest na koniec 2018 r. mieszkania znajdą najemcy wskazani przez Urząd Miasta Mława. Jeżeli będzie zapotrzebowanie na kolejne mieszkania istnieje możliwość wybudowania kolejnego budynku pod wskazanym adresem – poinformował nas - w połowie stycznia 2018 r – prezes TBS Andrzej Więckowski.
Do tej pory TBS wybudował dwa budynki wielorodzinne (23 rodziny) przy ul. Smolarnia oraz trzy bloki przy ul. Torfa Załęskiego. W sumie to 75 mieszkań. Oprócz tego w dwóch nadbudowanych budynkach przy ul. Szewskiej i Padlewskiego uzyskano 11 mieszkań.

W zasobie komunalnym miasta zamieszkuje 1010 osób (według zgłoszeń na koniec grudnia 2017 r.). Miasto, z różnych względów, odzyskuje sporo mieszkań. Dotyczy to także przypadków, kiedy najemca faktycznie nie mieszka w lokum komunalnym lecz wynajmuje je komuś innemu. Jest to niezgodne z prawem. Dlatego też (w 2009 r.) powołano komisję do przeglądu lokali mieszkalnych w zasobie komunalnym miasta. Dzięki tym działaniom, w poprzednich latach odzyskano dziesiątki lokali podnajmowanych lub niezamieszkiwanych przez głównych najemców.

Jedni czekają w długiej kolejce na lokum od miasta. Bywa i tak, że ludzie nie dbają lub dewastują otrzymane od miasta mieszkania. Niektóre wymagają gruntownego remontu, przed przekazaniem ich nowym lokatorom. Choć takich przypadków jest coraz mniej - porównując z latami poprzednimi - jak twierdzi prezes TBS-u. Z przekazanych nam informacji wynika, że w roku ubiegłym przed ponownym zasiedleniem wyremontowano 22 mieszkania. - Remonty w 21 mieszkaniach wynikały z normalnego zużycia w wyniku długotrwałej eksploatacji. Jedno mieszkanie po wykwaterowaniu czasowym najemcy jest remontowane do ponownego zasiedlenia. Wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Mławie zajęto się chorym najemcą, który nie potrafił sprostać trudom życia codziennego ze względu na chorobę – informuje prezes Więckowski.

TBS poprawia także warunki w zasiedlonych budynkach. Niedawno wymieniano urządzenia (ogrzewające mieszkania itp.) na bardziej ekologiczne. - W blokach przy ul. Granicznej 84/1 i Napoleońskiej 25/1 wymieniono piece i kuchnie węglowe na dwufunkcyjne piecyki gazowe oraz wykonano instalacje centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej – dodaje Andrzej Więckowski. Piecyki w mieszkaniach komunalnych zostały dofinansowane z WFOŚiGW w Warszawie. Natomiast urządzenia w mieszkaniach prywatnych dofinansowano dzięki programowi mławskiego ratusza.

Iwona Łazowa