Niedziela, 17 lutego 2019. Imieniny Donata, Gizeli, Łukasza

Dzierzgowo. Sprzedaż nieruchomości sposobem na dodatkowy dochód

2018-01-30 15:30:05 (ost. akt: 2018-01-30 15:30:29)

Podziel się:

Jednym z pomysłów na zdobycie dodatkowych środków finansowych przez samorząd gminny jest sprzedaż nieruchomości. Jednak to nie zawsze się udaje – bo wiele z wystawionych na zbycie działek z zabudowaniami jest mało atrakcyjna.

Gmina Dzierzgowo z całą pewnością nie należy do najbogatszych samorządów naszego powiatu. Jednym z pomysłów na zdobycie dodatkowych dochodów, zresztą praktykowanym przez wiele gmin, jest zbywanie nieruchomości. Dlatego też przez ostatnie kilka lat, także za poprzedniego wójta Roberta Jelińskiego, w Dzierzgowie ogłoszono stosunkowo dużo przetargów. Warto podkreślić, że sporo z nich dotyczy sprzedaży lub zbycia nieruchomości, na których znajdują się obecnie budynki po byłych szkołach. Tak jest w przypadku działek w Dobrogostach, Brzozowie Łęgu i Tańsku Kiernozach. Ponadto do sprzedaży wystawiono też nieruchomość, na której znajduje się budynek po byłej remizie w Krerach. Jeszcze wcześniej poprzedni wójt próbował sprzedać działkę z budynkiem po byłej szkole w Nowym Brzozowie.

Niektóre z tych przetargów ogłaszane są po raz drugi, ze względu na brak oferentów. - Choć trzeba powiedzieć, że mamy już pozytywne efekty organizowanych przetargów. Udało nam się sprzedać nieruchomość zlokalizowaną w miejscowości Tańsk - Kiernozy oraz w Krerach – informuje wójt Rafał Kuciński.
Jego zdaniem problemy ze sprzedażą pozostałych gruntów, wraz z zabudowaniami wynikają przede wszystkim z niskiej atrakcyjności przeznaczonych na sprzedaż obiektów. I tak na przykład w ogłoszeniu z 4 stycznia b.r. na sprzedaż nieruchomości w Brzozowie Łęgu (to już drugi przetarg) napisano, że budynek byłej szkoły jest w złym stanie technicznym – dach przecieka, a ściany i sufit są zawilgocone i zagrzybione. Natomiast podłoga z desek w niektórych miejscach jest zarwana. Poza tym w budynku nie ma instalacji technicznych.

Z kolei w ogłoszonych 15 stycznia rokowaniach na zbycie nieruchomości w Dobrogostach sytuacja wydaje się być nieco lepsza, bo w budynku jest instalacja elektryczna i wodociągowa, jednak nie ma centralnego ogrzewania. W tym ogłoszeniu również napisano, że obiekt znajduje się w złym stanie technicznym.
- Sprzedaż nieruchomości wynika przede wszystkim z racjonalnego gospodarowania mieniem komunalnym. Zbycie niewątpliwie stanowi jakiś dochód dla gminy, jak również pozwala na lepsze wykorzystanie danej nieruchomości przez konkretnego nabywcę, na konkretny cel. Zmienia się również przestrzeń przez właściwe zagospodarowanie – mówi wójt gminy Dzierzgowo.

Warto zaznaczyć, że wspomnianą tu już działkę w Nowym Brzozowie, z budynkiem po byłej szkole próbował zagospodarować jeszcze poprzedni wójt Robert Jeliński. A rada gminy pod koniec 2015 roku przyjęła uchwałę o wydzierżawieniu tej nieruchomości. Miał tam powstać Dom Pomocy Społecznej, którego założeniem była zainteresowana prywatna firma. O to czy działania w tym zakresie będą kontynuowane, zapytaliśmy obecnego włodarza gminy.

- Na chwilę obecną nie została uruchomiona procedura związana ze sprzedażą nieruchomości po byłej Szkole Podstawowej w Nowym Brzozowie. Ograniczenia w tym zakresie wynikają z racji, iż nieruchomość w części mieszkalnej zamieszkiwana jest przez najemców. Obecnie prowadzę rozmowy dotyczące wynajęcia lub sprzedaży nieruchomości z instytucją, która prowadzi działalność o charakterze edukacyjnym. Poza tym podjąłem decyzję o wykonaniu odłączenia centralnego ogrzewania niezamieszkanej części szkolnej, co znacznie ograniczyło koszty utrzymania budynku. Obecnie najemcy ponoszą w pełnej wysokości koszty związane z ogrzewaniem części mieszkalnej. To rozwiązanie na pewno również ułatwi zbycie lub najem części szkolnej – informuje wójt.

Robert Bartosewicz


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ? #2435796 | 94.254.*.* 7 lut 2018 18:24

  Przerobić na mieszkania komunalne a nie wyzbywać się budynku i gruntu.Ma być taki program rządowy,a później co?gmina bedzie odkupować za pięć razy większą cenę,niechno radni pukną się w miejsce na szyi co się głową nazywa.Chyba że zgłoszę sprawę do prokuratora.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ws #2432188 | 5.60.*.* 2 lut 2018 18:18

  1000 szkół na 1000 lecie państwa. A teraz co?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Pl #2431892 | 79.191.*.* 2 lut 2018 10:44

   Byłem jako dziecko na otwarciu tej szkoły...

   ! - + odpowiedz na ten komentarz