Czwartek, 21 lutego 2019. Imieniny Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Dzierzgowo. Jakie inwestycje w 2018 roku?

2018-01-15 12:52:21 (ost. akt: 2018-01-15 12:58:17)

Podziel się:

Rada gminy Dzierzgowo zatwierdziła budżet na 2018 r. Około miliona złotych przeznaczono na realizację gminnych inwestycji. Najdroższą jest termomodernizacja i remont budynku urzędu gminy. W planach są też inwestycje drogowe.

Dochody na 2018 r. zostały zaplanowane na kwotę 14 mln 536 tys. zł, natomiast wydatki mają wynieść łącznie 13 mln 816 tys. zł. Różnica między dochodami a wydatkami stanowi nadwyżkę budżetu wynoszącą 719 tys. 866 zł, która zostanie przeznaczona na spłatę pożyczki zaciągniętej na wyprzedzające finansowanie.
Warto zaznaczyć, że znaczną część zaplanowanych wydatków stanowią te bieżące. Wynoszą one 12 mln 742 tys. zł.

Pula środków przeznaczonych na realizację inwestycji w 2018 r. wynosi ogółem 1 mln 74 tys. zł. Najbardziej kosztowną jest termomodernizacja i remont budynku urzędu gminy. Na ten cel przeznaczono 460 tys. zł. Drugie w kolejności pod względem nakładów finansowych zadanie to przebudowa drogi gminnej Zawady – Rąbież. Chodzi o 1400 metrowy odcinek. Przebudowa ma kosztować 450 tys. zł. Dodajmy, że samorząd planuje pozyskać na ten cel dofinansowanie w wysokości 225 tys. zł. Ponadto radni przeznaczyli 80 tys. zł na wykonanie projektu przebudowy budynku Szkoły Podstawowej w Dzierzgowie (w planach jest m.in. modernizacja łazienki). W tym roku mają być wykonane także dwa inne projekty. 15 tys. zł będzie kosztowała dokumentacja przebudowy ul. ks. Prymasa Mikołaja Dzierzgowskiego w Dzierzgowie, a 5 tys. zł – projekt przebudowy drogi w Dzierzgówku.

Samorząd sporo zamierza wydać na administracje publiczną. Plan wydatków w tym zakresie wynosi 2 mln 275 tys. zł. Bardzo dużo gmina wyda, podobnie jak praktycznie wszystkie samorządy w kraju, na oświatę i wychowanie. Zaplanowane środki na ten rok wynoszą 4 mln 448 tys. zł. I tak na przykład budżet Szkoły Podstawowej w Dzierzgowie wynosi 2 mln 53 tys. zł, a Szkoły Podstawowej w Rzęgnowie – 993 tys. zł. Natomiast wydatki związane z Publicznym Gimnazjum w Dzierzgowie mają wynieść według planu 1 mln 292 tys. zł. Sporo samorząd wyda na realizację programu 500 plus. W tym przypadku jest to kwota 2 mln 535 tys. zł. Natomiast 1 mln 805 tys. zł. przeznaczono na wypłaty świadczeń rodzinnych, świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z ubezpieczenia społecznego.

Trzeba podkreślić, że zarówno przedstawione w tym artykule inwestycje, jak i wydatki są tylko planem. Na każdym swoim posiedzeniu kwoty wydatków i ich przeznaczenie może w ciągu roku zmieniać rada gminy.

Warto dodać, że radni gminy Dzierzgowo wspólnie z wójtem Rafałem Kucińskim pojawili się na sesji rady powiatu, kiedy ta uchwalała budżet. Chcieli oni, aby w powiatowym budżecie znalazły się środki na obiecaną wcześniej przez starostę Włodzimierza Wojnarowskiego dokumentację przebudowy ulicy Broniewskiego w Dzierzgowie. Bo w projekcie znalazła się zamiast tego dokumentacja przebudowy drogi w Wyszynach Kościelnych. W swoim wystąpieniu na sesji wójt Rafał Kuciński podkreślił, że ul. Broniewskiego jest w bardzo złym stanie – nawierzchnia ma dużo dziur. Przypomniał, że w tej sprawie było spotkanie ze starostą Włodzimierzem Wojnarowskim. Wówczas starosta prosił, aby wykonanie dokumentacji przełożyć na rok 2018. Jednak, jak już wspomnieliśmy, radni powiatu nie uwzględnili tego przedsięwzięcia w planie dochodów i wydatków na rok 2018. Nie przekonały ich także wystąpienie wójta Kucińskiego i obecność radnych z gminy Dzierzgowo.

Robert BartosewiczKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. PL #2424033 | 79.191.*.* 23 sty 2018 08:56

    Po co przeniesiono Dzierzgowo do piwiatu mławskiego? Teraz tu wrony zawracają...

    ! - + odpowiedz na ten komentarz