Piątek, 16 listopada 2018. Imieniny Edmunda, Marii, Marka

BEZPIECZNE FERIE 2018 – wzmożone kontrole i zajęcia dla dzieci

2018-01-12 09:20:27 (ost. akt: 2018-01-12 09:23:08)

Podziel się:

Mławska policja rozpoczyna działania prewencyjne pn. „Bezpieczne ferie 2018”. Oznacza to m.in. wzmożone kontrole drogowe i nadzór nad miejscami zorganizowanego wypoczynku dla dzieci.

Więcej patroli, zarówno umundurowanych jaki i nieoznakowanych pojawi się także w mieście. Policja apeluje do rodziców o odpowiednią kontrolę i opiekę nad dziećmi.

Patrole prewencji, wywiadowców oraz służby kryminalnej czuwać będą nad bezpieczeństwem na terenie Mławy i całego powiatu. Policjanci skontrolują także miejsca w których zorganizowano wypoczynek zimowy dla dzieci i młodzieży. Poza kontrolami, mławscy policjanci planują również zajęcia z dziećmi, poświęcone bezpieczeństwu na drodze i w domu pod hasłem „Bezpieczne ferie z Komisarzem Mławiakiem”.

Policjanci, przygotowujący spotkania z dziećmi zapowiadają wiele atrakcji. W działaniach tych wesprą policję funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mławie.

Ferie to czas wyjazdów na zimowy wypoczynek, a zatem zwiększony ruch a drogach. Policjanci ruchu drogowego zapowiadają wzmożone działania kontrolne na terenie całego powiatu mławskiego, które nasilą się w czasie weekendów. Policyjne patrole „drogówki” zwracać będą szczególną uwagę na stan techniczny pojazdów oraz warunki przewozu dzieci. Sprawdzać będą stan trzeźwości kierujących. Pod policyjnym nadzorem znajdą się nie tylko samochody osobowe ale także busy i autokary – przede wszystkim te, przewożące dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek.

Funkcjonariusze ruchu drogowego realizować będą także planowane kontrole autokarów, zgłaszane przez organizatorów grupowych wyjazdów dzieci i młodzieży. Policjanci przypominają o konieczności zgłoszenia takiej kontroli z kilkudniowym wyprzedzeniem- unikniemy wówczas czekania w kolejce i opóźnień. Zgłoszenia na piśmie lub telefoniczne przyjmuje sekretariat Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Mławie, ul. Sienkiewicza 2, tel. 23 654 72 17. Kontrole autokarów prowadzone będą w Mławie, ul. Stary Rynek oraz w Strzegowie, Pl. Wolności lub w miejscu uzgodnionym uprzednio ze zgłaszającym kontrolę.
Rodzice i opiekunowie mogą także sami uzyskać podstawowe informacje na temat autokaru, dzięki stronie internetowej bezpiecznyautobus.gov.pl. Dzięki tej stronie uzyskamy podstawowe dane techniczne pojazdu, datę produkcji, datę ostatniego badania technicznego, ilość miejsc przeznaczonych dla pasażerów oraz dane dotyczące polisy OC.

W trosce o bezpieczeństwo, zimowe kontrole dotyczyć będą nie tylko zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego ale także pieszych – zarówno dzieci jak i dorosłych. Policjanci zwracać będą szczególną uwagę na zachowanie pieszych przed przejściem i przypominają, że pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem, gdy znajduje się na przejściu. Pieszy, zanim wejdzie na przejście musi się upewnić, czy nie nadjeżdża pojazd, a wejście na jezdnię nie wymusi nagłego hamowania auta. Wtargnięcie pieszego na jezdnię jest bowiem wykroczeniem.

Policjanci przypominają także o stosowaniu elementów odblaskowych – przydadzą się nie tylko poza terenem zabudowanym ( gdzie ich stosowanie po zmierzchu jest nakazane) ale także w mieście. Niewielki odblask na kurtce czy plecaku powoduje, że pieszy staje się bardziej widoczny na drodze – a zatem bezpieczniejszy. Tak niewielka i tania rzecz jak odblask może realnie uchronić pieszego przed groźnym wypadkiem.

Policjanci apelują również do rodziców o wzmożoną kontrolę nad dziećmi . Osoby małoletnie, spacerujące ulicami po godzinie 22:00 muszą przebywać pod opieką osoby dorosłej. W przeciwnym razie zostaną przekazani rodzicom przez interweniujących policjantów. Policjanci, we współpracy ze Strażą Miejską i Gminną kontrolować będą także sklepy i inne miejsca sprzedaży i podawania wyrobów alkoholowych pod kątem respektowania zakazu sprzedaży alkoholu osobom nieletnim.

Policyjne działania potrwają do 28 stycznia.
Źródło: KPP w Mławie

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB