Poniedziałek, 17 grudnia 2018. Imieniny Jolanty, Łukasza, Olimpii

Gminy ograniczą handel alkoholem?

2018-01-09 13:44:38 (ost. akt: 2018-01-09 14:08:01)

Autor zdjęcia: Archiwum "Kuriera"

Podziel się:

Dzięki nowelizacji sejmowej ustawy, gminy mogłyby ograniczać sprzedaż trunków wyskokowych, szczególnie w godzinach nocnych. Przyglądamy się handlowi alkoholem na naszym terenie. Pytamy samorządy, czy wprowadzą limity sprzedaży.

Według badań Światowej Organizacji Zdrowia spożycie alkoholu w naszym kraju wzrasta. Sposobem na odwrócenie tendencji ma być nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Posłowie przyjęli projekt noweli, która ma ograniczyć sprzedaż alkoholu nocą oraz w miejscach o dużej koncentracji sklepów monopolowych. Dodatkowo wprowadzono zapis o zakazie spożywania alkoholu w miejscach publicznych, chyba, że radni gminy zdecydują inaczej. Gminy mogłyby ograniczyć sprzedaż trunków w godzinach nocnych (od 22 do 6 rano) oraz dopuszczalną liczbę zezwoleń na całym terenie lub w wybranych miejscach np. w sołectwach, dzielnicach, na osiedlach. Chodzi także m.in. o wprowadzenia do limitu zezwoleń na sprzedaż także alkoholi do 4,5 proc (np. piwa). Nowelizacja wróciła do Sejmu, po poprawkach w Senacie. Nowa ustawa miała wejść w życie w 2018 roku.

Tymczasem sprawdzamy jak wygląda handel alkoholem na naszym terenie. Zapytaliśmy samorządy m.in. o ilość punktów oferujących trunek? Wśród gmin, które nam odpowiedziały, najwięcej (bo 29) punktów z napojami wyskokowymi znajdziemy w Wiśniewie, potem jest gmina Lipowiec Kościelny z 21 punktami sprzedaży. Po 20 miejsc z alkoholem działa w gminach Szreńsk i Wieczfnia Kościelna, 18 punktów z alkoholem jest w gminie Stupsk, a 17 punktów w gminie Radzanów. Po 10 legalnych miejsc sprzedaży oferujących procentowe trunki jest w gminach Szydłowo, Dzierzgowo i Grudusk.

Przy czym warto dodać, że niektóre samorządy określiły o wiele większe limity miejsc z alkoholem niż obecnie działa. Przykładowo, dwa razy większy jest limit (40 punktów) dla Lipowca. Także limit do 40 punktów ustanowiła rada gminy w Radzanowie. Co ciekawe, samorząd ze Szreńska postanowił, że punków z alkoholem może być nawet 50 (jest 20).

Zapytaliśmy władze gmin o możliwości ograniczenia sprzedaży alkoholu po godzinie 22 oraz liczby zezwoleń na handel? Okazało się, że nie widzą takiej potrzeby. - Gmina Radzanów nie przewiduje w najbliższym czasie podejmowania uchwał ograniczających dopuszczalną liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych - informuje Anna Zdrojewska z UG w Radzanowie. Istniejące tam punkty nie prowadzą sprzedaży alkoholu po godzinie 22. podobnie jest m.in. w Szreńsku i Dzierzgowie. - Na terenie gminy Dzierzgowo nie ma punktów w których odbywa się sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży między godziną 22 a 6, dlatego też nie widzimy potrzeby wprowadzania takiego ograniczenia - informuje Monika Gołębczyk z UG w Dzierzgowie.

W podobnym tonie wypowiadano się w Stupsku. - Gmina Stupsk nie planuje obecnie podejmować uchwały w sprawie ograniczenia sprzedaży alkoholu po godzinie 22 oraz ograniczenia zezwoleń na sprzedaż, ponieważ nie ma takiej potrzeby. Ilość punktów sprzedaży zmniejszyła się w ostatnim roku, a istniejące sklepy nie prowadzą sprzedaży po godzinie 22 – informuje Dorota Nosarzewska z UG w Stupsku. Ograniczeń nie planują także w Szydłowie. W Wieczfni Kościelnej i Wiśniewie jeszcze tego nie analizowano, podobnie jak w wielu innych miejscach. Czekają na ostateczny kształt sejmowej ustawy.

Iwona Łazowa

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB