środa, 24 października 2018. Imieniny Arety, Marty, Marcina

Czym żyliśmy w 2017 roku?

2017-12-27 16:42:20 (ost. akt: 2017-12-27 16:47:13)

Podziel się:

Rok 2017 w Mławie obfitował w ciekawe wydarzenia. Warto wspomnieć m.in. o rozpoczęciu budowy nowej oczyszczalni oraz kanalizacji sanitarnej. Poza tym po raz pierwszy skarbnik Mławy nie zgodził się na budżet miasta przygotowany przez burmistrza.

Z mijającego 2017 roku z całą pewnością zostanie zapamiętane uroczyste rozpoczęcie budowy nowej oczyszczalni ścieków w Mławie. Zajęło się tym przedsiębiorstwo, które w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego podpisało umowę z samorządem miejskim na 33 lata – na budowę i eksploatację obiektu. Mieszkańcy natomiast w związku z tym, płacą sporo więcej za odbiór ścieków.

W tym roku ruszyła w Mławie inna ważna inwestycja, a mianowicie budowa na dużą skalę kanalizacji sanitarnej. Zadanie to będzie kontynuowane także w roku 2018. Na jego realizację samorząd miejski pozyskał z UE około 14 mln 200 tys. zł, a wkład własny wynosi około 13 mln zł.

Zjawiskiem wartym odnotowania jest z całą pewnością wzrost liczby cudzoziemców mieszkających i pracujących na terenie powiatu mławskiego. Najliczniejszą grupę stanowią Ukraińcy. Dane na ten temat były prezentowane przez dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Mławie Witolda Żerańskiego. Dodajmy, że według komendanta powiatowego policji Artura Ryfińskiego, zwiększająca się liczba cudzoziemców przyczyniła się z kolei do wzrostu liczby drobnych kradzieży. Jak się okazuje obcokrajowcy kradli najczęściej... słuchawki z dyskontów.

Rzeczą godną odnotowania jest także rekord mławskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Otóż mławianie wrzucili do puszek w styczniu b.r. łącznie 82 tys. zł. Rekordowa suma pieniędzy padła nie tylko w Mławie, ale w całej Polsce. Niektórzy tłumaczyli to tym, że Polacy wrzucają więcej do puszek na przekór obecnej władzy, bo PiS podobno akcję Jerzego Owsiaka nie za bardzo lubi. Tak czy inaczej, obecnie szefem mławskiego sztabu WOŚP jest Marek Kiełbiński, szef lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości. W tym roku mławianie wybrali też do realizacji kolejny projekt budżetu obywatelskiego – budowę mini tężni solankowych.

W końcówce roku miało miejsce wydarzenie bezprecedensowe. Otóż skarbnik miasta Henryk Antczak nie zgodził się na budżet miasta na rok 2018 - w postaci zaproponowanej przez burmistrza Sławomira Kowalewskiego. O tym piszemy jednak w oddzielnym tekście.

Robert Bartosewicz

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. xawery #2407884 | 178.42.*.* 1 sty 2018 18:16

  dziękuję za dobrą rade, faktycznie mogłem wreszcie zauważyć tego zawodowego fotoreportera, kliknąłem i zobaczyłem, dzięki nauka nie pójdzie w las, tylko w nas.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jerzy #2407755 | 95.160.*.* 1 sty 2018 12:40

  Xawery, a widziałeś gdzieś aparat robiący takie zdjęcia - o takich proporcjach? Nie ma takich aparatów, żeby jednym spustem migawki robiły takie zdjęcia, więc otwórz sobie całe zdjęcie i nie marudź.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Jerzy #2407747 | 95.160.*.* 1 sty 2018 12:31

  Fotka jest cała, trzeba tylko na nią kliknąć - instrukcja dla Xawerego - naciskamy lewy przycisk myszy na zdjęciu (już po otworzeniu artykułu) wtedy zobaczysz pan, panie Xawery całe zdjęcie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. xawery #2407449 | 83.28.*.* 31 gru 2017 16:10

  SZANOWNY Panie Robercie Bartosewicz,, mam do Pana pytanie--- czy naprawdę nie jest Panu wstyd pisać teksty pod takimi zdjęciami, i jednym spustem migawki ucina Pan głowy oczywiście w przenośni, zamieszczając takie zdjęcia, czy w tym Waszym portalu i gazecie , nie ma naprawdę człowieka który by robił normalne zdjęcia. Jest tAKIE PRZYSŁOWIE NIE POTRAFISZ NIE WCINAJ SIĘ NA AFISZ.....i co na takie fotki Naczelna??????

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz