Czwartek, 21 marca 2019. Imieniny Benedykta, Lubomiry, Lubomira

Goście z Ukrainy w Szkole Podstawowej w Dębsku

2017-12-21 09:54:13 (ost. akt: 2017-12-21 09:58:07)

Autor zdjęcia: SP Dębsk

Podziel się:

Teatr muzyczny? Nie, to Szkoła Podstawowa w Dębsku! Zima nas nie rozpieszcza, a to głównie dlatego, że poza kalendarzową trudno doświadczyć tej z prawdziwego zdarzenia. Póki co śniegu jak na lekarstwo, a więc i tradycyjnych atrakcji niewiele.

Aby zatem uatrakcyjnić okres oczekiwania na święta, do dębskiej szkoły zaproszono gości. Niecodziennych i do tego z odległych stron, bo aż z odległego Tarnopola na Ukrainie. A stało się to za sprawą opiekunki Samorządu Uczniowskiego pani Ewy Dzilińskiej i jak zwykle uosabiającej polską gościnność dyrektor szkoły pani Danuty Gumiennej. Z tej to przyczyny w kameralnej, ale uroczystej atmosferze społeczność szkolna, wśród której nie zabrakło członków rodzin uczniów i przedstawicieli wspólnoty lokalnej, mogła poznawać i podziwiać artyzm występujących.

A okazji było wiele. Zespół „Zbrucz” zaprezentował pieśni i piosenki, zarówno te osadzone głęboko w ukraińskiej historii, jak i najnowsze, zajmujące pierwsze miejsca na listach przebojów. Nie zabrakło też polskiego akcentu – to wspólne odśpiewanie naszej rodzimej kolędy „Gdy śliczna Panna”. Po każdej prezentacji następowała burza oklasków, ale ze szczególnym entuzjazmem przyjęto utwór „Hej, sokoły”. Zespół tancerek w strojach regionalnych przedstawił tańce ukraińskie, gruzińskie i cygańskie.

Profesjonalizmu artystów dowodził nie tylko poziom prezentacji, ale także stosunek do widowni. Włączając dzieci do aktywnego uczestnictwa w występie, zapewnili im dużo frajdy i zabawy. Także wartość nie do przecenienia: koncert pozostanie na długo w pamięci, bo oprócz wiedzy o kulturze naszych sąsiadów i osobistych emocji uczestnicy wyniosą przekonanie, że  poznając kulturę narodu, poznaje się sam naród.

SP DębskKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. EKOnomja #2404599 | 185.170.*.* 26 gru 2017 10:07

    Mam pytanie czy władze tego zespołu i sam zespól oryginał, wie ze występują tu i terasz

    ! - + odpowiedz na ten komentarz