Wtorek, 23 października 2018. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Miasto wyemituje obligacje na kwotę 17 milionów złotych

2017-12-18 00:31:40 (ost. akt: 2017-12-18 00:40:26)

Autor zdjęcia: Robert Bartosewicz

Podziel się:

W 2018 r. miasto Mława zamierza wyemitować obligacje miejskie na rekordowo wysoką kwotę 17 mln zł. O planach finansowych miasta na ostatniej sesji mówił burmistrz Sławomir Kowalewski. Zadłużenie miasta wynosi 22 mln 700 tys. zł.

- Zgodnie z wymogami ustawowymi, 15 listopada został złożony, przygotowany przeze mnie, projekt budżetu na rok 2018. Uzyskał on pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej, czyli organu Ministerstwa Finansów, który sprawuje tego typu nadzór – powiedział Sławomir Kowalewski.

Włodarz zaznaczył, że na przyszły rok zostało zaplanowanych dużo inwestycji. - Są to inwestycje wieloletnie. Inwestycje jednoroczne zostały zaplanowane natomiast na kwotę 2 mln 600 tys. zł – dodał burmistrz. Jak poinformował włodarz, samorząd miejski chce w przyszłym roku wyemitować obligacje.

- Przypomnę, że kilka miesięcy temu prosiłem radę miasta o to, żeby wyraziła zgodę na wyemitowanie obligacji na kwotę 8 mln 200 tysięcy złotych. Po miesiącu prosiłem, żebyśmy jednak dokonali korekty i w związku z tym, żebyśmy przenieśli emitowanie obligacji na rok 2018. W konsekwencji w projekcie budżetu jest taki plan, że będzie to emisja na kwotę 17 mln zł – powiedział Sławomir Kowalewski. Jak zaznaczył, przyjęcie budżetu w proponowanym przez niego kształcie, należeć będzie do rady miasta.

Burmistrz dodał, że 17 mln zł to kwota największa, jeśli chodzi o emisję obligacji komunalnych w ciągu ostatnich lat. Dyskusje na temat planów finansowych miasta będą się toczyły jeszcze na posiedzeniach komisji stałych rady, a głosowanie nad projektem budżetu zostanie przeprowadzone na sesji pod koniec grudnia.

Kowalewski podkreślił, że polityka finansowa ratusza będzie dążyła do tego, aby już na początku roku 2018 można było wykorzystywać środki na wydatki inwestycyjne. Według włodarza miasta, stan miejskiej kasy należy ocenić pozytywnie. - Chcę uspokoić. Sytuacja finansowa jest dobra, stabilna, pewna. Zadłużenie jest spłacane. Na dziś jego poziom wynosi 22 mln 700 tys. zł, a procentowo jest to około 18,5% - objaśniał burmistrz.

Plan finansowy miasta ma związek z realizowaną w ciągu dwóch lat – w roku 2017 i 2018 – największą inwestycją magistratu. Chodzi o budowę kanalizacji sanitarnej. - W tej kadencji chcemy uporządkować gospodarkę wodno-ściekową, w związku z tym taki nasz wysiłek finansowy będzie potrzebny. Od wielu lat nie podnosiliśmy zadłużenia. Jest ono na bezpiecznym poziomie, to bardzo komfortowa sytuacja – podsumował Kowalewski.

Dodajmy, że budowa kanalizacji wiąże się z wysokimi kosztami. Całkowita wartość zadania wynosi 27 mln 211 tys. zł, a wkład własny miasta – około 13 mln zł. Siłą rzeczy zatem samorząd mniej pieniędzy może przeznaczyć na realizację innych zadań. A inwestycja w gospodarkę wodno-ściekową jest obecnie konieczna, aby – jak wielokrotnie zaznaczał włodarz miasta – magistrat mógł uniknąć kar finansowych.

Warto też pamiętać, że rok 2018 jest rokiem wyborczym, kiedy to samorządy realizują zazwyczaj więcej inwestycji niż w trzech poprzednich latach. Emisja obligacji na tak dużą kwotę, z całą pewnością pomoże w przeprowadzeniu większej liczby zadań. Natomiast kwestia „wypuszczania” przez miasto papierów wartościowych często wywoływała na sesjach burzliwe dyskusje. Zapewne pojawią się one także na najbliższym, grudniowym posiedzeniu.

Robert Bartosewicz


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. z bliska #2400912 | 83.6.*.* 19 gru 2017 13:37

  Na zdjęciu wygląda Pan Panie BURMISTRZU na bardzo zdziwionego, zaistniałą sytuacją czyżby nie wiedział Pan że u swego boku ma Pan znanego SYGNALISTĘ, który wyciąga kwity kiedy robi się gorąco, i aby z siebie zrzucić całą odpowiedzialność i ciemnemu ludowi mówić o proszę a nie mówiłem, tylko co ten sygnalista robił prze lata wspólnych działań, które miały być z korzyścią dla mieszkańców, no i wyszło szydło z worka miasto przez działania obu Panów zostaało zadłużone na ładnych parę lat.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. xawery #2400819 | 83.28.*.* 19 gru 2017 11:42

   CZYŻBY do Redakcji Kuriera nie dotarla kopia pisma SKARBNIKA miasta którą pisał do Burmistrza.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. aa #2400192 | 178.232.*.* 18 gru 2017 11:50

   niemiec wykupi....

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)