Sobota, 20 października 2018. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

To ona robi świąteczny klimat

2017-12-11 09:55:21 (ost. akt: 2017-12-11 10:01:40)

Autor zdjęcia: Iwona Łazowa

Podziel się:

Choinka. To ona sprawia, że czujemy święta. Niebawem ruszymy do sklepów po drzewko. Sztuczne czy żywe? O najnowszych trendach i modzie na różowe choinki, rozmawiamy z Pawłem Nowotczyńskim z Centrum Ogrodniczego Flora w Mławie.

Wiele osób co roku ma dylemat. Jaką choinkę wybrać? Sztuczną czy żywą?

Zaletą sztucznej choinki jest to, że nie trzeba kupować drzewka co roku. Natomiast żywa choinka tworzy niepowtarzalny świąteczny nastrój. Kupując każdy rodzaj choinki warto zwracać uwagę na jakość i źródło jej pochodzenia. Możemy się rozczarować, jeśli skusi nas najtańszy produkt. Jakość wyprodukowanych w Chinach choinek bywa tragiczna. Niektóre po prostu się łamią. Wskazówką może być cena. Za dobrej jakości choinkę sztuczną trzeba zapłacić kilkaset złotych. Na jakość także warto patrzeć kupując żywą choinkę. Lepiej korzystać z oferty sprawdzonych sprzedawców.
Kupując od przygodnych handlarzy, musimy liczyć się z tym, że drzewko może zbyt szybko stracić igły i nie przetrwać świąt. Ceny drzewek w stacjonarnych punktach kształtują się w zależności od rodzaju, wielkości i klasy jakościowej (klasa pierwsza, standard i super). Jeżeli chodzi o świerk pospolity, to trzeba zapłacić od 50 zł do 80 zł. Jodła kaukaska może kosztować od 80 zł do 150 zł, a nawet 160 zł - drzewko 2,5 – 3 metrowe.

Jakie drzewka są modne?

Tegorocznym hitem wśród sztucznych drzewek jest choinka różowa - ośnieżona. Utrzymuje się również trend na zielone - ośnieżone. Wchodzą nowe modele, jak jodła sztuczna. Wśród żywych choinek najpopularniejsze są drzewka specjalnie formowane, czyli cięte w odpowiedni sposób, aby intensywniej zagęścić roślinę. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się żywe jodły kaukaskie. Z roku na rok rośnie ich sprzedaż. Myślę, że znaczenie ma tu spadek cen.

Jakiej wielkości choinki kupują mławianie?

Zauważyliśmy, że ludzie którzy mają więcej miejsca kupują choinki 3 - 3,5 metrowe. W mieszkaniach w blokach sprawdzają się mniejsze choinki, z reguły 1,20 m – 1,8 m, bo mniej miejsca zajmują. Zwróciliśmy też uwagę, że mieszkańcy bloków preferują choinki doniczkowe. Może dlatego, że dłużej wytrzymują i igły nie opadają.

Co zrobić, by długo się trzymała i nie traciła igieł?

Polecam jodłę, która ma mnóstwo żywicy i dlatego jest wytrzymała. Już przy zakupie trzeba zwrócić uwagę, kiedy choinka była cięta. Z reguły choinki z Danii są cięte we wrześniu i odpowiednio przechowywane. Jodła może wytrzymać nawet kilka miesięcy. W domu warto ustawić drzewko w chłodniejszym miejscu i obsadzać w stojaku z pojemnikiem na wodę lub w doniczce. Gdy przyjdzie czas rozstać się z suchym drzewkiem, warto porozumieć się ze sprzedawcą, aby oddać choinkę.

Iwona Łazowa

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB