Czwartek, 18 października 2018. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Ile kosztuje miejsce na mławskim cmentarzu?

2017-12-05 11:28:51 (ost. akt: 2017-12-05 11:30:54)
Na cmentarzu komunalnym znajduje się 3053 grobów ziemnych i murowanych

Na cmentarzu komunalnym znajduje się 3053 grobów ziemnych i murowanych

Autor zdjęcia: Iwona Łazowa

Podziel się:

Ile miejsc pochówku jest w stanie pomieścić mławski cmentarz komunalny? Ile musimy zapłacić za grób? Na jaki okres czasu obowiązuje dzierżawa? Jaka jest umieralność w Mławie? Pytamy o to zarządcę mławskich nekropoli i ratusz.

Końcówka października i początek listopada, to takie dni w roku, kiedy wyjątkowo licznie odwiedzamy miejsca pochówku bliskich. Nekropolie zapełniają się. Jeszcze nie nie tak dawno na mławskim cmentarzu komunalnym było sporo miejsca. Obecnie znajduje się tam 3053 grobów ziemnych i murowanych. W 2016 roku powstało 38 nowych grobów. To mniej, niż w 2015 r., kiedy przybyły 42 miejsca pochówku. - Według naszych obserwacji tendencja utrzymuje się na podobnym poziome – informuje Dariusz Tadrzyński, kierownik ds. administracyjnych w Imperial s.c w Mławie (zarządzającej cmentarzami).

Jednak statystyki wskazują na wzrost umieralności. Już wiadomo, że w 2017 r. odeszło znacznie więcej osób niż w latach poprzednich. Do 14 listopada 2017 r. zmarło w Mławie 480 osób, w całym 2016 r. odeszło 436 osób. Natomiast w 2015 r. pożegnaliśmy 432 osoby.

Na cmentarzu komunalnym była potrzeba, aby miasto zainwestowało m.in. w nowe alejki. W sumie przez ostatnie 10 lat na budowę infrastruktury oraz zagospodarowanie terenu wydało blisko milion złotych. - W tym czasie powstało 6324,1 merów kwadratowych alejek cmentarnych za 691 tys. 887 zł. W 2014 roku wyremontowano dom przedpogrzebowy, wykonano 444 m kw. drogi i terenu przed kaplicą oraz nasadzenia krzewów. W tym roku na cmentarzu ustawionych zostało 5 ławek i zbudowano 753,2 m kw. alejek – informuje Magdalena Grzywacz, rzecznik Urzędu Miasta w Mławie.

Jak na razie nie ma problemów z miejscami na pochówek. Jednak władze analizują sytuację.
- Mimo, że miasto ma zabezpieczony teren na potrzeby cmentarza, służby ratusza analizują różne rozwiązania dotyczące zagospodarowania dodatkowych terenów na potrzeby grzebalne oraz na niezbędną infrastrukturę – dodaje rzeczniczka ratusza.

Kilka lat temu wielu mieszkańców przeraziły tabliczki przed grobami bliskich z napisem „Grób do likwidacji”. Chodziło o miejsca z nieuregulowanymi opłatami za wydzierżawienie na cmentarzu komunalnym. Groby ziemne wydzierżawiane są tam na 20 lat, licząc od daty pierwszego pochówku. Natomiast miejsca w grobach murowanych na 40 lat. O jakie pieniądze chodzi?
- Dzierżawa grobu na jedną osobę na 20 lat to koszt 108 zł, dwumiejscowego – 216 zł. Opłata za dzierżawę miejsca na 40 lat w grobie murowanym jednomiejscowym i 2-miejscowym to koszt 529 zł, w grobie 4-miejscowym – 1058 zł – informuje Dariusz Tadrzyński. Podane stawki dotyczą wyłączne dzierżawy miejsc w grobach. Do tego dochodzi jeszcze 432 zł, czyli opłata za korzystanie z urządzeń cmentarnych (woda, pojemniki na śmieci). Pobierana jest ona jednorazowo przy każdym pochówku. Wspomniane stawki pogrzebowe i cmentarne ustaliła rada miejska w Mławie.

W listopadowe święto, problemy z dojazdem i parkowaniem w pobliżu cmentarzy podnoszą ciśnienie niejednemu kierowcy. Nadal czekamy na rozwiązania.
- Organizacja parkingów przy mławskich cmentarzach jest analizowana od kilku lat. Przed 1 i 2 listopada utwardzamy teren w pobliżu cmentarzy, zmieniamy organizację ruchu, starając się zabezpieczyć w części potrzeby mieszkańców w tym zakresie. Zachęcamy także do korzystania z komunikacji miejskiej, kursującej w te dni tak, jak w dni powszednie – informuje rzeczniczka urzędu.

Iwona Łazowa

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB