Piątek, 26 kwietnia 2024. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

Wiekowi kierowcy na drogach

2017-12-04 11:47:23 (ost. akt: 2017-12-04 11:50:46)

Podziel się:

- Powinny być badania dla starszych kierowców – twierdzą internauci komentujący nasz artykuł o potrąceniu kobiety przez 88-letniego kierowcę. Słusznie? Policja informuje, że nie ma żadnych ograniczeń dla seniorów w tym zakresie.

Z wiekiem nasz organizm słabnie pod wieloma względami. Mamy słabszy wzrok, wydłużony czas reakcji, zażywamy leki, które mają różne skutki uboczne. Te przypadłości wynikające z racji wieku, mogą być uciążliwe także dla kierowców, a prowadzenie samochodu po osiągnięciu pewnego wieku, nie jest z całą pewnością takie samo jak kiedyś.

Dyskusja na ten temat powraca po każdym wypadku czy kolizji spowodowanych przez osoby starsze. Całkiem niedawno w Mławie 88-letni kierowca autem potrącił kobietę, która w wyniku uderzenia trafiła do szpitala.

Pod artykułem na ten temat – zarówno na naszej stronie, jaki i profilu facebookowym pojawiły się komentarze.

„Sam wiek - 88 lat - mówi wszystko. Uważam, że obowiązkowe badania po ukończeniu 60 powinny być co 2 lata, a po ukończeniu wieku 70 lat takie badania winny być co roku. Powinien być sprawdzany: wzrok, refleks i badania psychologiczne. Ludzie po ukończeniu 80 lat na ogół nie nadają się już do kierowania autem ze względu na wzrok i refleks. Zgadzam się, że są wyjątki, ale tylko wyjątki” - napisał jeden z internautów.

Inny pisze w podobnym tonie: „Powinny być obowiązkowe badania kierowców co 10 lat. Prawdopodobnie ten staruszek miałby zakaz jazdy samochodem już wcześniej, a tak mogłoby się to skończyć tragedią”. Podobnie, podkreślając, że chodzi o życie i zdrowie ludzi, wypowiadali się także inni komentujący.

Jak przypomniała w rozmowie z naszym dziennikarzem Aneta Prusik z Komendy Powiatowej Policji w Mławie, kwestii seniorów za kierownicą w tym zakresie nie regulują żadne przepisy. - Nie ma takich przepisów, które nakazywałyby kierowcom w pewnym wieku przechodzenie badań lekarskich – mówi Aneta Prusik. Dodaje, że zdarzeń drogowych, w których sprawcami są seniorzy za kierownicą jest w ciągu roku na terenie powiatu mławskiego kilka.
Policja apeluje o ostrożność i roztropność. - Nie przeceniajmy swoich możliwości. Jeśli nie czujemy się na siłach kierować autem, warto po prostu skorzystać z komunikacji publicznej – dodaje Aneta Prusik.

Oczywiście wielu seniorów to bardzo dobrze i przede wszystkim bezpiecznie jeżdżący kierowcy. Mogą w wielu przypadkach jeździć bezpieczniej od młodych, także ze względu na swoje większe doświadczenie i mniejsze skłonności do brawurowej jazdy.

Starszych osób „za kółkiem” bronią też policyjne statystyki ogólnopolskie. Na przykład w 2013 r. osoby powyżej 60. roku życia były sprawcami 3548 wypadków. Dla porównania: kierowcy w przedziale wiekowym 18–24 lata spowodowali ich 6233, w wieku 25–39 byli sprawcami 9785 wypadków, a ci w przedziale od 40 do 59 lat – 7437. U osób 60 plus wskaźnik liczby wypadków na 10 000 osób wynosi 4,3, wśród najmłodszych kierowców natomiast 17,1.

Robert Bartosewicz



Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB