Sobota, 17 listopada 2018. Imieniny Grzegorza, Salomei, Walerii

Duże zainteresowanie wojskiem w powiecie mławskim

2017-12-01 11:51:23 (ost. akt: 2017-12-01 12:06:27)

Autor zdjęcia: Archiwum WKU Ciechanów

Podziel się:

Wojska Obrony Terytorialnej cieszą się dużym zainteresowaniem, ale Wojskowa Komenda Uzupełnień wciąż liczy na nowych kandydatów – zarówno tych, którzy już mieli kontakt z wojskiem, jak i tych, którzy dopiero chcą założyć mundur.

Zainteresowanie Wojskami Obrony Terytorialnej wciąż jest bardzo duże na naszym terenie. - Jest ono na niezmiennym poziomie. Co tydzień przyjmujemy nowych kandydatów. W naborze, na terenie administrowanym przez WKU w Ciechanowie szczególne zainteresowanie wykazują kandydaci z powiatów ciechanowskiego i mławskiego – informuje Marcin Dominiak, rzecznik Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ciechanowie.

Jak podkreśla nasz rozmówca, w przypadku Mławy, nie jest to nowe zjawisko.
- Promocja sił zbrojnych związana z obchodami kolejnych rocznic bitwy pod Mławą przynosi pozytywne efekty – objaśnia Dominiak. I przypomina, że Wojskowy Komendant Uzupełnień ppłk Krzysztof Futyma w ostatnim czasie docenił naszych samorządowców. Wręczył dyplomy uznania za wzorową realizację zadań związanych z powszechnym obowiązkiem obrony dla starosty powiatu mławskiego oraz burmistrza Mławy.

- W tej sytuacji budowa nowego rodzaju sił zbrojnych jest łatwiejszym wyzwaniem, jednak nadal wymaga ciągłego zwiększania liczby kandydatów. Dlatego też nadal liczymy na ciągły ich przypływ, zarówno tych, którzy mieli już kontakt z wojskiem, ale i tych, którzy dopiero chcą założyć mundur. Jest to ważne szczególnie ze względu na istotę tej służby, która ma charakter ochotniczy i jest okazją do okazania swojej patriotycznej postawy – mówi Marcin Dominiak.

W październiku b.r. odbyły się pierwsze powołania do Terytorialnej Służby Wojskowej osób, które do tej pory nie służyły w wojsku. Ich szkolenie i przysięga odbyły się w siedleckim batalionie podległym brygadzie z Ciechanowa. Grupa ta w przyszłym roku rozpocznie szkolenie w ciechanowskiej brygadzie, która obecnie przygotowuje koszary, kadrę i wyposażenie do działalności szkoleniowej.

Dominiak zachęca kolejnych zainteresowanych do wstępowania w szeregi obrony terytorialnej. - Nie jest to trudne, wystarczy wypełnić wniosek, dołączyć poświadczoną kopię dokumentów potwierdzających wykształcenie oraz posiadane kwalifikacje zawodowe lub członkostwo w organizacjach o charakterze paramilitarnym – zaznacza rzecznik WKU.

Nasz rozmówca przypomina, że Wojska Obrony Terytorialnej są nowym rodzajem Sił Zbrojnych RP, które tworzą się na naszych oczach. - W ten sposób spełnia się nasze marzenie, aby Wojsko Polskie wróciło do ciechanowskich koszar. Powstanie tej formacji i jednostki daje możliwość mieszkańcom naszego regionu związania swej drogi życiowej z wojskiem, a przede wszystkim wzmacnia bezpieczeństwo naszego terenu. Każdy kto chce przeżyć swa przygodę z mundurem, a może związać z nim swoje życie, posługiwać się nowoczesną bronią i wyposażeniem ma doskonałą szansę do tego. Z Mławy do Ciechanowa jest tylko 36 km – dodaje Marcin Dominiak.

Informacje na temat WOT znajdziemy na stronie internetowej WKU (http://ciechanow.wku.wp.mil.pl). Tam można też pobrać wniosek. - Zapraszamy do osobistego kontaktu z WKU. Tu wykonamy bezpłatnie poświadczone kopie niezbędnych dokumentów oraz wyjaśnimy sytuację każdego z kandydatów. W zależności od posiadanego poziomu wykształcenia, poziomu przeszkolenia wojskowego lub jego braku możemy zaproponować najlepszą drogę udziału kandydata w funkcjonowaniu Wojsk Obrony Terytorialnej – objaśnia rzecznik WKU.

Jak dodaje nasz rozmówca, 20 listopada wojskowy Komendant Uzupełnień w Ciechanowie ppłk Krzysztof Futyma wydał pierwsze karty powołania do odbycia szkolenia podstawowego w ramach terytorialnej służby wojskowej w V Mazowieckiej Brygadzie Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Pierwsze karty powołania otrzymali dwaj mieszkańcy powiatu mławskiego: Tomasz Komur z Mławy oraz Mateusz Tąporowski z gminy Szreńsk. Kandydaci na żołnierzy „Ciechanowskiej Brygady” odbędą szkolenie podstawowe w grudniu w Siedlcach, by w przyszłym roku rozpocząć już ćwiczenia na ziemi ciechanowskiej. Powołanym gratulujemy i życzymy samych sukcesów w służbie – mówi Marcin Dominiak.

Robert Bartosewicz
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ooo #2389071 | 94.254.*.* 2 gru 2017 17:38

    Ooo

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz