Piątek, 26 kwietnia 2024. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

Czy Twój dom jest bezpieczny?

2017-11-30 12:07:28 (ost. akt: 2017-11-30 12:09:40)
Za bezpieczeństwo domu podczas naszej nieobecności w dużej mierze odpowiadamy sami - mówi Anna Piasecka z firmy ubezpieczenia Piassecy

Za bezpieczeństwo domu podczas naszej nieobecności w dużej mierze odpowiadamy sami - mówi Anna Piasecka z firmy ubezpieczenia Piassecy

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Podziel się:

Święta poza domem, wyjazd na narty, ferie zimowe - wielu z nas tak spędza czas wolny. Radość z wyjazdu zakłócają jednak myśli o pozostawionym pustym mieszkaniu czy domu. Statystyka mówi, że w 2016r. odnotowano w Polsce ponad 103 tys. włamań, a to tylko oficjalne dane i tylko jedno z zagrożeń z którym musimy się liczyć.

Podobno nie ma niezawodnych zabezpieczeń i każdy zamek da się sforsować, ale im bardziej utrudnimy zadanie złodziejom, tym większe szanse, że nasze mienie pozostanie bezpieczne. Warto więc zainwestować w drzwi antywłamaniowe, wyposażone w atestowany zamek. Zabezpieczyć można również okna i balkon klamkami zamykanymi na klucz. W ochronie nieruchomości bardzo pomagają także nowoczesne technologie. Systemy alarmowe powiadomią nas, gdy w mieszkaniu zostanie otwarte okno lub drzwi, a nawet wykonają i prześlą nam zdjęcie intruza. Zawiadomią także, jeśli we wnętrzu pojawi się dym. Dzięki takim rozwiązaniom, mając dostęp do internetu, uzyskamy podgląd domu w każdym miejscu i o każdej porze.
Takie rozwiązania mogą skutecznie zabezpieczyć dom przed zagrożeniami, choć ich wprowadzenie wymaga wcześniejszych przygotowań i znacznych nakładów finansowych.

Ochrona przed konsekwencjami, a nie zdarzeniami

Kolejnym wyjściem, które wprawdzie nie zabezpieczy przed zdarzeniem (włamanie, pożar, zalanie), ale może złagodzić jego skutki, jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia.
Najprostszy wariant polisy obejmuje ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych, a można ochronę rozszerzyć o ryzyko kradzieży.
Za bezpieczeństwo domu podczas naszej nieobecności w dużej mierze odpowiadamy sami. Nie informujmy więc o urlopie wszystkich znajomych w portalach społecznościowych, gdyż może to zwrócić uwagę przestępców. Przed wyjazdem natomiast warto powiadomić sąsiadów lub rodzinę, aby „mieli oko” na to, co dzieje się w pobliżu naszego domu, weszli do niego kontrolnie, zabrali korespondencję itp. Pamiętajmy także o odłączeniu mediów (prąd, woda, gaz), co w znacznej mierze ograniczy ryzyka losowe.

Chrońmy też siebie i swoje zdrowie

Zabezpieczając się na wypadek nieszczęść w pozostawionym domu czy mieszkaniu nie zapomnijmy też o dobrej polisie podróżnej, umożliwiającej nie tylko pokrycie kosztów leczenia i pomocy medycznej za granicą oraz następstwa nieszczęśliwych wypadków, ale również dającej możliwość zorganizowania akcji ratunkowej, zabezpieczenia i przeniesienia naszego mienia w trudnych sytuacjach losowych po włamaniu lub pożarze.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB