Niedziela, 26 maja 2019. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Czy ubezpieczenie na życie uwzględnia także smog?

Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Zanieczyszczone powietrze stanowi jedną z głównych przyczyn wielu chorób, które kończą się tragicznie. Tylko na samym Dolnym Śląsku co roku przez smog umiera 3 tysiące osób. Sposobów na obronę przed smogiem jest wiele, ale nie każdy z nich znajduje się w zasięgu finansowym zainteresowanego ochroną swojego zdrowia.

Przytoczona statystyka pokazuje, że w skali kraju smog powoduje zgon nawet 50 tysięcy osób rocznie. Do głównych źródeł tego zagrożenia należą przez 12 miesięcy samochody, a w sezonie grzewczym, który trwa od października do nawet początków maja przestarzałe instalacje grzewcze, więc przez większą część roku mieszkańcy małych i dużych miast, a także wsi oddychają powietrzem o złej lub bardzo złej jakości.

Technologia w walce ze smogiem

Jednym ze sposobów na poprawę tej sytuacji jest stosowanie nowoczesnych technologii oferowanych np. przez producentów okien. Chodzi tu o specjalne nawiewniki montowane na zewnątrz budynku, tuż przy oknie. Efektem jest przenikanie do pomieszczenia przez zamknięte okno przefiltrowanego powietrza. Urządzenia pochłaniają ponad 90 proc. szkodliwych dla zdrowia cząsteczek smogu PM10.

Filtry posiadają jednak dwa główne ograniczenia. Pierwsze z nich zostało już wspomniane i ma związek z miejscem montażu. Przedostające się do środka budynku powietrze jest znacznie czystsze niż to na zewnątrz, ale nie jedyne, którym oddycha człowiek. Przebywając poza domem czy mieszkaniem filtr staje się bezużyteczny.

Drugim z ograniczeń jest cena. Jeden nawiewnik to koszt co najmniej 200-250 złotych. Aby urządzenie spełniało swoją funkcję, najlepiej zamontować je przy każdej parze okien, co generuje wydatki, a w tych należy jeszcze uwzględnić koszt wymiany filtru raz na sezon – to ok. 20-30 zł dla pojedynczej sztuki.

Najlepszym rozwiązaniem, ale i najbardziej kosztownym będzie przeprowadzenie się w kraju, gdzie stężenie zanieczyszczeń jest mniejsze, tylko że na taką decyzję stać nielicznych. Z drugiej strony praktycznie każde duże miasto na świecie zmaga się z problemem smogu ze względu na wzrost liczby samochodów tworzących korki i zatory drogowe. To właśnie wtedy produkowane spaliny są najbardziej niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia.

Zabezpieczenie finansowe


Zanim nastąpi realna poprawa jakości powietrza poparta zlikwidowaniem przestarzałych pieców i użytkowaniem pojazdów o bardziej ekologicznych silnikach, walka ze smogiem może okazać się walką z wiatrakami. Dlatego warto zastanowić się nad innymi rozwiązaniami, które będą dopasowane do przeciętnych możliwości finansowych.

Można wybrać choćby ubezpieczenie na życie, ale czy będzie ono uwzględniać smog? Analizując ofertę ubezpieczycieli trudno natknąć się wprost na taki zapis. Także ranking ubezpieczeń na życie nie dotyczy takiej kategorii, ale gdy bliżej przyjrzeć się zapisom dostępnym w dokumencie OWU (do pobrania ze strony każdego ubezpieczyciela), okazuje się, że polisa na życie obejmuje tzw. poważne zachorowanie, a wiec konkretne przypadki chorób spowodowanych m.in. przez długotrwałe oddychanie powietrzem złej jakości:

• zawał i niewydolność serca,
• udar mózgu,
• miażdżyca,
• nadciśnienie tętnicze,
• Alzheimer,
• nowotwór płuc, gardła i krtani.

Stąd wybór właściwego ubezpieczenia na życia może okazać się skuteczną pomocą przeciw smogowi, którego nie sposób uniknąć. Alarmowe stany powietrza pochodzą nie tylko z dużych miast jak Wrocław, Kraków czy Warszawa, ale także mniejszych miejscowości i wiosek, gdzie źródłem opału są także surowce wtórne nieprzeznaczone do spalania.

Do wyboru polisy na życie przekonuje też cena – miesięczna składka uwzględniająca wspomniane poważne zachorowania to wydatek poniżej 100 zł. Uzyskane z polisy ubezpieczenie na życie online z www.ubezpieczeniazyciowe.pl środki finansowe pozwolą na podjęcie skutecznego leczenia. Wypłata świadczenia odbywa się w momencie zdiagnozowania jednego z wymienionych przypadków. pełna lista dostępna jest w OWU produktu polisowego.