środa, 17 października 2018. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Zatrzymują, by sprawdzić światła

2017-11-28 13:07:17 (ost. akt: 2017-11-28 13:10:57)

Autor zdjęcia: Archiwum

Podziel się:

Do 17 grudnia policjanci na terenie powiatu podczas kontroli drogowych szczególną uwagę będą zwracać na to czy w samochodach poprawnie działają światła. Warto je sprawdzić zanim wyruszy się w drogę. Dla własnego bezpieczeństwa.

Funkcjonariusze sprawdzają m.in. czy światła są w ogóle sprawne, a także czy są poprawnie ustawione. Jadąc drogami powiatu mławskiego, można się przekonać, że niektórzy kierowcy w swoich autach mają np. tylko jedno działające światło mijania, albo tylko jedno pozycyjne z tyłu auta. Do rzadkości nie należą także niewłaściwie ustawione reflektory w samochodzie, co może przyczyniać się nie tylko do niewłaściwego oświetlenia drogi, ale także do oślepiania kierowców jadących z naprzeciwka.

Kontrole oświetlenia pojazdów na całym Mazowszu wystartowały we wtorek 28 listopada. Prewencyjne działania pod nazwą „Twoje światła – twoje bezpieczeństwo” oczywiście są prowadzone także w powiecie mławskim i potrwają do 17 grudnia.
- W okresie jesiennym i zimowym prawidłowe oświetlenie pojazdów nabiera szczególnego znaczenia, bowiem potęgują się negatywne zjawiska niekorzystnie wpływające na proces widzenia, zwłaszcza przy występowaniu niesprzyjających warunków atmosferycznych – informuje mł. asp. Aneta Prusik z Komendy Powiatowej Policji w Mławie.

Policjantka przypomina, że od świtu do zmierzchu światła pełnią jedynie rolę oznaczania pozycji pojazdu na drodze. Po zapadnięciu zmroku dodatkowym zadaniem przednich świateł pojazdu jest również oświetlanie drogi, i co szczególnie istotne, wszelkich nieoświetlonych przeszkód.
- Prawidłowe działanie świateł ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, ponieważ zasięg pola oświetlonego przez reflektory, zwłaszcza przy użyciu świateł mijania, jest determinowany poza ich ogólnym stanem technicznym takimi czynnikami jak: właściwe ustawienie wysokości świateł, prawidłowy rozkład granicy światła i cienia oraz natężeniem emitowanego światła – zaznacza Aneta Prusik.

Policjantka przypomina, że wszelkie niedomagania w tym zakresie mogą skutkować między innymi niedostatecznym oświetleniem drogi i jej poszczególnych części albo prowadzić do oślepienia innych uczestników ruchu drogowego.

Przedstawicielka mławskiej komendy dodaje ponadto, że jesień i zima to czas, kiedy słabiej widoczni dla kierowców są piesi. I zachęca do przestrzegania przepisów. - Pamiętajmy, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Niewielki odblask powoduje, że pieszy jest widoczny z odległości około 100 metrów. Założenie go może uratować życie – podsumowuje policjantka.

Robert Bartosewicz


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Czytelnik #2386673 | 37.47.*.* 30 lis 2017 11:31

    Oooo brawo. W końcu coś do czego się nadają. Bo łapanie pseudo gangusow im nie wychodzi. Sami włączają pozycyjne i przednie przeciwmgłowe ciekawe czy sami sobie będą wystawiać mandaty.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz