środa, 17 października 2018. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Kto ma szanse na dofinansowanie budowy dróg?

2017-11-26 12:00:00 (ost. akt: 2017-11-24 14:34:10)

Podziel się:

Opublikowano już wstępną listę rankingową inwestycji mających szansę na dofinansowanie ze środków wojewody. W tym zestawieniu znalazły się dwa zadania starostwa powiatowego oraz po jednym gmin Strzegowo i Stupsk.

Według wstępnej listy rankingowej na wsparcie finansowe dwóch projektów z Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 – 2019 może liczyć powiat mławski. Na miejscu 23 znalazł się projekt, którego realizacja ma na celu przebudowę skrzyżowania mławskich ulic: Lelewela, Kościuszki i Sienkiewicza. Z wykonania tego zadania z całą pewnością będą zadowoleni kierowcy, bo w tym miejscu ma powstać rondo. Jak wielokrotnie podkreślali samorządowcy, obecnie „krzyżówka” przy komendzie policji to bardzo newralgiczny punkt dla ruchu samochodów, zwłaszcza w tak zwanych godzinach szczytu, kiery robi się tu niezwykle ciasno. Szczególnie trudno jest skręcić w lewo – w ulicę Lelewela z ulicy Kościuszki.

Jednak ta inwestycja, poza budową ronda, ma szerszy zasięg. Planuje się także przebudowę ulic Lelewela, Kościuszki, Granicznej i Brukowej. Całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia wynosi 3 mln 770 tys. zł, a samorząd wojewódzki może dofinansować maksymalnie 50% jego wartości.

Natomiast na 38. pozycji listy rankingowej znalazła się inna inwestycja powiatu. Chodzi o przebudowę drogi powiatowej Staroguby – Strzegowo. W tym przypadku całkowity koszt realizacji powinien zamknąć się w kwocie 1 mln 400 tys. zł. Tu również wnioskowano o 50-procentowe dofinansowanie.

Z kolei w kategorii samorządów gminnych, z naszego powiatu na wstępnej liście rankingowej znalazły się dwa: Strzegowo i Stupsk. Gmina Strzegowo zamierza przebudować drogę gminną Dąbrowa-Dalnia. Całość zadania ma kosztować 1 mln 215 tys. zł. A gmina Stupsk planuje modernizację drogi gminnej w samym Stupsku. Wykonanie tego zadania ma kosztować 1 mln 228 tys. zł.
Dodajmy, że na wstępnej liście rankingowej znalazły się 132 projekty złożone przez samorządy do Wojewody Mazowieckiego. Wnioskodawcy, mogli zgłaszać zastrzeżenia do 20 listopada 2017 r.

Na wstępnej liście jest 47 projektów powiatowych i 85 gminnych. Zadania z największą punktacją w tym zestawieniu mają szansę na dofinansowanie. W ramach "Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 - 2019" na 2018 rok rozpatrzeniu podlegało 201 wniosków. Komisja oceniająca odrzuciła z przyczyn formalnych 69 z nich.

Ostateczna lista rankingowa będzie ogłoszona do 30 listopada br. Do 31 grudnia Wojewoda Mazowiecki ogłosi z kolei wykaz wniosków zakwalifikowanych do dofinansowania.

Dotacja może wynieść do 50 proc. kosztów zadania - maksymalnie 3 mln zł. Przy ocenie wniosków pod uwagę były brane m.in. takie kryteria jak: podnoszenie poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego, rozwój spójnej sieci dróg publicznych, poprawa dostępności komunikacyjnej, poziom dochodów własnych wnioskodawcy i zmniejszenie ryzyka wystąpienia wypadku drogowego.

Robert Bartosewicz


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB