Sobota, 17 listopada 2018. Imieniny Grzegorza, Salomei, Walerii

Nie wszyscy płacą na czas. Ile zalegamy za podatki od nieruchomości?

2017-11-20 09:29:09 (ost. akt: 2017-11-20 09:31:29)

Autor zdjęcia: Archiwum redakcji

Podziel się:

Mieszkańcy Mławy zalegają w ratuszu z płatnościami podatku od nieruchomości na łączną kwotę ponad pół miliona złotych. Dług firm niepłacących należności z tego samego tytułu na czas jest większy i wynosi blisko milion złotych.

Wpływy z podatku od nieruchomości to w skali roku pokaźny zastrzyk gotówki dla miejskiego samorządu. W tym roku dochód od przedsiębiorców z tego tytułu dla miasta powinien wynieść około 11 mln 450 tys. zł, a od osób fizycznych – 5 mln 116 tys. zł.

W Mławie dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej stawka za metr kw. budynku wynosi 73 gr. Z kolei od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej płaci się 88 gr. za m kw., a od gruntów pozostałych – 45 gr. za m kw.

W przypadku budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza za 1 m kw. trzeba zapłacić 22 zł. Przy czym warto tu przypomnieć, że od stycznia 2017 r. przedsiębiorcy działający na terenie Mławy płacą niższe stawki niż w roku 2016, kiedy to za 1 m kw. budynku musieli uiścić 22,82 gr. O obniżeniu stawki o 3% zadecydowała rada miasta.

Pomimo obniżenia stawek, nie wszystkie firmy regulują należności na czas. - W zapłacie podatku od nieruchomości od osób prawnych powstają zaległości. Obecnie 19 firm zalega z uiszczeniem podatku, łącznie na kwotę 995 tys. 265 zł – informuje Magdalena Grzywacz, rzecznik Urzędu Miasta w Mławie. Jak objaśnia, główną przyczyną nieterminowej płatności rat podatku może być tymczasowa, niekorzystna kondycja finansowa przedsiębiorstw.

W przypadku osób fizycznych łączna suma długu jest mniejsza. - Z zapłatą podatku od nieruchomości zalega 701 podatników, na łączną kwotę 574 tys. 715 zł – mówi Magdalena Grzywacz. Zadłużenie niechlubnego rekordzisty wynosi ponad 117 tys. zł.

Warto jeszcze przypomnieć, że część mieszkańców Mławy poza podatkiem od nieruchomości, reguluje także należność za użytkowanie wieczyste. Chodzi o te przypadki kiedy mieszkanie należy do nas, ale grunt na którym stoi budynek jest własnością miasta albo państwa. W tej opłacie mławianie także mają zaległości w stosunku do urzędu miasta. Dłużnikami ratusza jest 435 osób, łącznie na kwotę 363 tys. 982 zł.

Oczywiście magistrat zabiega o odzyskanie swoich należności. - W związku z występującymi zaległościami podatkowymi wystawionych zostało 218 tytułów wykonawczych dla podatników podatku od nieruchomości i 25 tytułów wykonawczych dla podatników podatku od nieruchomości od osób prawnych. Ściągalność organu podatkowego jest na wysokim poziomie – zaznacza rzecznik urzędu.

Przypomnimy, że podatek od nieruchomości w przypadku osób fizycznych płacimy w czterech ratach: do 15 marca, do 15 maja, do 15 września i do 15 listopada. Zgodnie z przepisami, które obowiązują od początku 2016 r., podatek ten należy zapłacić jednorazowo – do 15 marca, w przypadku jeśli kwota do zapłacenia jest mniejsza niż 100 zł. Należności można uiszczać osobiście w kasach urzędu miasta bądź przelewem na rachunek bankowy ratusza.

Czy należy się spodziewać wzrostu stawek w przyszłym roku? Uchwały dotyczące podatku od nieruchomości co roku podejmuje rada miasta. Podczas ustalania wysokości podatku bierze się pod uwagę m.in. wskaźnik inflacji, a także stawki maksymalne podawane co roku przez ministra finansów. W Mławie tzw. uchwały podatkowe na rok 2018 zostaną uchwalone najprawdopodobniej na najbliższej sesji rady miasta.

Robert Bartosewicz


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. rili #2379722 | 78.11.*.* 22 lis 2017 10:01

    Jeden dostaje wypłatę po 10 a inny pod koniec miesiąca , więc dlatego zalegają z płatnościami.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz