Wtorek, 18 czerwca 2019. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Krew jak dar. Możesz? Oddaj

2017-11-08 21:56:05 (ost. akt: 2017-11-08 22:00:59)

Podziel się:

W Mławie co jakiś czas są organizowane zbiórki krwi. Jednak regularnie – bez żadnej okazji, każdy zainteresowany oddawaniem życiodajnego płynu, może to zrobić przy mławskim szpitalu. To miejsce regularnie odwiedza wiele osób.

Mławski oddział Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prowadzi rejestrację od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.00 do 13.00. Niektórzy krew oddają od kilkudziesięciu lat. .

Krew jest lekiem, ale bardzo specyficznym, bo nie można go niczym zastąpić. Podawana jest w stanach zagrożenia życia. Bez niej nie można byłoby wykonać najbardziej skomplikowanych zabiegów operacyjnych. A jedynym źródłem tego życiodajnego płynu są zdrowi ludzie. Dzięki oddawaniu krwi, można uratować komuś życie. Taki właśnie cel przyświeca osobom, które przychodzą do mławskiego oddziału regionalnego centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa. W 2016 roku odnotowano tu 2440 pobrań, a w pierwszym półroczu b.r. - 1115.

Aby móc oddawać życiodajny płyn, trzeba spełniać kilka warunków. - Dawcą może być zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat. Przychodzący do naszej placówki, powinni mieć ze sobą dokument ze zdjęciem, potwierdzający tożsamość – mówi Katarzyna Witkowska, kierownik mławskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Przed oddaniem krwi należy być wyspanym i spożyć lekkostrawny posiłek. Ponadto palacze powinni powstrzymać się od palenia. Zaleca się także w ciągu doby przed zabiegiem wypicie około 2 litrów płynów. Oczywiście bezwzględnie nie należy przychodzić do stacji krwiodawstwa po spożyciu alkoholu.

Przed oddaniem krwi należy się zarejestrować. W tym celu trzeba wypełnić kwestionariusz. Potem przyszły dawca musi przejść badanie. Najpierw sprawdza się u niego poziom hemoglobiny, a potem ocenia się informacje zawarte w wypełnionym kwestionariuszu. Po zakwalifikowaniu do poboru krwi trzeba uzupełnić płyny w organizmie, dlatego też dawca dostaje do picia wodę mineralną. Po oddaniu około 450 ml krwi dawca przez krótki czas pozostaje na miejscu, aby zregenerować siły. Otrzymuje również posiłek regeneracyjny w postaci czekolady.
Ponadto na prośbę dawcy może on dostać zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, uczelni czy szkole, a także zwrot kosztów poniesiony na przejazd do najbliższego oddziału terenowego. Nasza rozmówczyni przypomina, że zdrowe osoby nie powinny się obawiać oddawania krwi. - Jest to całkowicie bezpieczne. Zabieg zawsze wykonywany jest sprzętem jednorazowego użytku – informuje Katarzyna Witkowska.

Więcej informacji na temat możliwości oddawania krwi można uzyskać na stronie
www.rckik-warszawa.com.pl lub dzwoniąc pod numer 22 514 60 00.

Jak już wspomnieliśmy, jednorazowo pobiera się 450 mililitrów krwi, co stanowi około 10% zawartości układu krwionośnego. Częstotliwość jej oddawania w ciągu roku jest określona specjalnym rozporządzeniem ministra zdrowia. W przypadku mężczyzn nie może to być więcej niż sześć razy, jeśli chodzi o kobiety - tylko cztery. Przerwa pomiędzy pobraniami nie powinna być krótsza niż osiem tygodni, choć w stosunku do kobiet zaleca się pełne trzy miesiące.

Robert Bartosewicz

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB