Niedziela, 20 stycznia 2019. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Co rejestrują kamery miejskiego monitoringu?

2017-11-04 09:52:06 (ost. akt: 2017-11-04 10:06:53)

Autor zdjęcia: Robert Bartosewicz

Podziel się:

Mławskie ulice „obserwuje” kilkanaście kamer monitoringu, którego centrum znajduje się w straży miejskiej przy ul. Padlewskiego. To stamtąd trafiają powiadomienia do mławskiej policji. Czy monitoring poprawił stan bezpieczeństwa?

Na ostatniej sesji rady miasta burmistrz Sławomir Kowalewski poinformował, że w przeciągu ostatniego miesiąca przekazano do policji 43 powiadomienia z monitoringu o popełnionych wykroczeniach, z czego na wniosek komendy zgrano i przekazano obraz z kamer dla 8 spraw.

Jak podkreśla w rozmowie z dziennikarzem „Kuriera Mławskiego” komendant powiatowy policji Artur Ryfiński, dziś kamery w mieście są nie tylko czymś naturalnym, ale także pożądanym, bo służą do zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa. - To są środki techniczne, dzięki którym jesteśmy w stanie bardziej o to bezpieczeństwo zadbać. Ja jestem wielkim zwolennikiem rozbudowy monitoringu. Wielokrotnie zwracałem się z wnioskami w tej sprawie – mówi Artur Ryfiński. Ostatnio KPP w Mławie skierowała do magistratu wniosek o rozważenie możliwości budowy monitoringu przy mławskich szkołach.

Nasz rozmówca podkreśla, że od jakiegoś czasu w całej Mławie daje się zauważyć spadek liczby przestępstw, zwłaszcza tych najbardziej uciążliwych dla mieszkańców: kradzieży, kradzieży z włamaniami, rozbojów, bójek, pobić, i uszkodzeń mienia. Co roku mundurowi odnotowują w tej dziedzinie spadek i jest to w jakiejś części także zasługa systemu monitoringu. Ale w związku z tym, że kamery są w centrum miasta, daje się zaobserwować także inne zjawisko.

- Patrząc na statystyki, można stwierdzić, że kiedyś gros przestępstw miało miejsce właśnie w centrum, a teraz ze względu na kamery, przestępstwa te „przesunęły się” na peryferia, na osiedla – mówi szef mławskiej policji. Otóż sprawcy w większości przypadków doskonale się orientują, w których miejscach Mławy obserwuje ich „elektroniczne oko”. I dlatego właśnie w tych lokalizacjach dochodzi do mniejszej liczby przestępstw czy wykroczeń. Co z kolei jest wskazówką dla władz komendy policji, aby policyjne patrole kierować przede wszystkim w inne części miasta – tam, gdzie nie ma monitoringu. - Oczywiście nadal monitorujemy i sprawdzamy także samo centrum. W końcu to właśnie tu jest serce naszego miasta. Tu też przebywa najwięcej ludzi – objaśnia komendant.

O ile sprawcy kradzieży albo włamań i rozbojów doskonale zdają sobie sprawę z systemu kamer, to bardzo często zapominają o nim kierowcy. To właśnie zdarzenia drogowe są najczęściej rejestrowanymi w ten sposób wykroczeniami. - W ciągu miesiąca otrzymujemy zazwyczaj od 8 do 10 zgłoszeń wykroczeń drogowych, popełnianych przez prowadzących samochody i zarejestrowanych okiem kamery. Wszystkie te sprawy, zgodnie z obowiązującymi przepisami, są kierowane z wnioskiem o ukaranie do Sądu Rejonowego w Mławie – informuje Artur Ryfiński.

Oczywiście elektroniczne oczy nie zarejestrują wykroczenia prędkości, bo też nie do tego są przeznaczone. Z całą pewnością natomiast mogą utrwalić np. przejeżdżanie podwójnej linii ciągłej, nieprawidłowe parkowanie czy przejeżdżanie na czerwonym świetle. Zarejestrują także łamanie prawa przez pieszych. W tym przypadku do najczęstszych należy przechodzenie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu. - Oczywiście nie jest tak, że osoby obsługujące centrum monitoringu tylko czekają na to, żeby „wyłapać” wszystkich, którzy na przykład przeszli w niewłaściwy sposób na drugą stronę ulicy. Jednak, jeśli ktoś stworzy realne zagrożenie w ruchu drogowym, i będzie z tego dokumentacja, to może odpowiedzieć za to wykroczenie – objaśnia nasz rozmówca.

Ryfiński dodaje, że w różnych sprawach funkcjonariuszom przydają się również zapisy z kamer, które znajdują się np. w sklepach czy bankach. Komendant podkreśla też, że w wielu toczących się postępowaniach monitoring jest swego rodzaju dodatkowym narzędziem, bo oczywiście mundurowi prowadzą szereg innych czynności dochodzeniowych.

Robert Bartosewicz

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ala #2476857 | 37.47.*.* 3 kwi 2018 12:53

    A burmistrz obiecywał, że kamery nie będą po to żeby łapać kierowców za drobne wykroczenia drogowe, a tu proszę

    ! - + odpowiedz na ten komentarz