Piątek, 19 lipca 2019. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Kontrole i mandaty za palenie śmieci

2017-10-29 21:00:00 (ost. akt: 2017-10-28 22:35:55)

Podziel się:

Co roku sezon grzewczy w Mławie oznacza także spore ilości dymu w kilku rejonach naszego miasta. Właściciele niektórych domów wrzucają do pieców praktycznie „co popadnie”. Kontrole w tym zakresie prowadzi straż miejska.

W ostatnim czasie w sprawie palenia w piecach niedozwolonymi substancjami otrzymaliśmy sygnały od naszych czytelników. - Nie można w ogóle otworzyć okna w mieszkaniu, bo z zewnątrz płynie smród. Ktoś zapewne pali jakieś plastiki albo inne odpady – alarmował jeden z telefonujących. Telefon dotyczył akurat ul. Smolarnia i okolic, jednak problem ten występuje co roku w różnych częściach miasta, kiedy tylko zacznie się sezon grzewczy.

- Problem spalania odpadów jest nam znany. Straż miejska odnotowała kilka zgłoszeń od mieszkańców w tej sprawie – informuje Magdalena Grzywacz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Mławie. I zaznacza, że straż miejska prowadzi kontrole dotyczące spalania odpadów. - W tym sezonie grzewczym ukarano mandatami karnymi dwóch sprawców – mówi rzecznik magistratu.
O tej kwestii mówił też burmistrz Sławomir Kowalewski na ostatniej sesji rady miasta w poniedziałek 23 października. - Rozumiem, że nie każdego stać na ogrzewanie olejowe. Apeluję jednak, żeby nie palić śmieci, mebli czy butów. Bo potem my to wszystko wdychamy i chorujemy – powiedział włodarz.

Warto pamiętać, że każdy, kto ma uzasadnione podejrzenie, że w którymś z budynków palone są niebezpieczne substancje, może to zgłosić do straży miejskiej, dzwoniąc pod bezpłatny numer 986. Za takie palenie można dostać mandat w wysokości do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu, to wysokość kary może wzrosnąć nawet do 5 tys. zł. Dodajmy, że straż miejska ma prawo przeprowadzać kontrole w tym zakresie na podstawie art 379. ust. 2 Ustawy Prawo ochrony środowiska.

Zapewne niektórzy mieszkańcy Mławy spalają różne odpady w piecach, bo nie stać ich na to, aby ogrzewać swoje domy droższymi, ale legalnymi paliwami. Tak czy inaczej szkodliwe substancje mają niekorzystny wpływ nie tylko na środowisko, ale także na nasze zdrowie. Mogą powodować m.in. nowotwory. W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć o zanieczyszczeniach, które występują w naszym mieście.

W 2012 roku przeprowadzono w Mławie pomiary stężenia groźnych pyłów. Okazało się, że odnotowano przekroczenia norm pyłów PM 10, które są mieszaniną drobnych cząstek o różnych rozmiarach i o różnym składzie chemicznym. Cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów mogą wnikać do płuc, co powoduje poważne problemy zdrowotne, szczególnie u starszych oraz dzieci. Na powierzchni pyłów przenoszone są toksyczne związki chemiczne niebezpieczne dla zdrowia.

W 2013 r. radni podjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie do opracowania i wdrażania planu gospodarki niskoemisyjnej dla Mławy. Dokument ten koncentruje się na podniesieniu efektywności energetycznej i służy zwiększeniu wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz redukcji gazów cieplarnianych. Jednym z elementów planu gospodarki niskoemisyjnej jest dofinansowanie przez miasto mławianom wymiany pieców – zasilanych węglem na gazowe

Robert Bartosewicz


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ? #2435860 | 94.254.*.* 7 lut 2018 19:41

    Polska na węglu a ceny niesamowicie wysokie,kogo stać na ustawowy węgiel,wymuszony ustawami?Gdzie rozprowadzanie węgla od producenta?To ci przedsiębiorcy na ZUS-sie podnoszą niebotycznie ceny a kolej pod nosem.Powinna drogę węgla sprawdzić prokuratura.Można narzucać ustawami co mamy kupować i po ile.Jak jest zimno to gazetami nie napali,trzeba węgla ale jak nie ma na żarcie i na węgiel to co robić?My mamy kwoty wolnej od podatku trzy tysiące złotych,przedstawiciele Sejmu i Senatu trzydzieści tysięcy,i gdzie jest równość i sprawiedliwość?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. jaś #2432880 | 95.160.*.* 3 lut 2018 21:27

    dobre działania, za mało kontroli

    ! - + odpowiedz na ten komentarz