środa, 22 listopada 2017. Imieniny Cecylii, Jonatana, Marka

Bezrobocie, spadek liczby ludności - problemy gminy Szreńsk

2017-10-28 22:18:30 (ost. akt: 2017-10-28 22:21:12)

Podziel się:

Spore bezrobocie, spadek liczby ludności i ciągle spory odsetek mieszkańców korzystających ze wsparcia pomocy społecznej. To niektóre problemy lokalnej społeczności w gminie Szreńsk opisane w programie rewitalizacji.

W tym roku powstał Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Szreńsk. Jeden z jego rozdziałów przedstawia tak zwane wskaźniki społeczne, a wśród nich między innymi bezrobocie, liczbę ludności i korzystanie z pomocy społecznej.

Według zaprezentowanych danych, w 2015 r. stopa bezrobocia na terenie gminy Szreńsk wynosiła 13,9% i tym samym osiągnęła jedną z najwyższych wartości wśród gmin powiatu mławskiego. Poza tym, ponad 47% wszystkich bezrobotnych nie miało zatrudnienia przez okres co najmniej 12 miesięcy. Jak można przeczytać w programie rewitalizacji, podstawową przyczyną takiego stanu rzeczy jest ograniczona liczba miejsc pracy u lokalnych przedsiębiorców. Ponadto wskazuje się również na niskie kwalifikacje i brak wykształcenia, a także na wyuczoną, często „dziedziczoną” po rodzicach bezradność. Według dokumentu, duża liczba bezrobotnych jest zmuszona do pracy „na czarno” lub wyjazdów za granicę. Poza tym, osoby nieposiadające zatrudnienia często korzystają z różnych form wsparcia ośrodka pomocy społecznej. Dodajmy, że wielu młodych mieszkańców gminy po ukończeniu szkoły ponadgimnazjalnej nie podejmuje dalszej nauki na studiach, ze względów finansowych.

Co prawda w ostatnich latach liczba osób objętych wsparciem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej malała (w 2013 r. było to 257 rodzin, a w 2016 r. - 145), jednak nie należy tego traktować jako obniżenia się skali problemów na terenie gminy, ponieważ jest to związane ze spadkiem liczby ludności. Ze wsparcia GOPS-u mieszkańcy korzystają głównie ze względu na bezrobocie, bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych oraz długotrwałą lub ciężką chorobę.
Spadek liczby mieszkańców gminy jest w ostatnich latach regularny. Na przykład w roku 2010 na tym terenie mieszkały 4574 osoby, w 2012 – 4457, w 2014 – 4393, a w 2016 roku – 4317.

Oczywiście zmniejszająca się liczba mieszkańców, bezrobocie czy ubóstwo to nie problem tylko gminy Szreńsk. Z podobnymi negatywnymi zjawiskami boryka się wiele samorządów w całym kraju. Jak zaznacza wójt Marek Nitczyński, kluczem do poprawy jakości życia mieszkańców jest przede wszystkim tworzenie miejsc pracy i rozbudowa niezbędnej infrastruktury. - Wydaje mi się, że nie jest to w kompetencjach samorządów. Oczywiście gmina robi co może, w ramach swoich możliwości, modernizuje na przykład drogi czy reformuje oświatę. Staramy się stwarzać lepsze warunki – mówi Marek Nitczyński. Jego zdaniem w pewnych sprawach samorządom bardziej powinien pomagać rząd, poprzez tworzenie i realizację różnych ogólnopolskich programów.

Nasz rozmówca przypomina też ostatnie działania gminy Szreńsk. - Zrobiliśmy zmiany w planach zagospodarowania przestrzennego, prowadziliśmy rozmowy z przedsiębiorcami. Rozbudowała się firma Technokabel i wzrosła liczba zatrudnionych w Technokontakcie. Od pewnego czasu działa na naszym ternie także firma Novago – podkreśla wójt.

Jednak władza centralna coraz więcej zadań przekazuje do wykonania samorządom, nie zapewniając jednocześnie na te cele wystarczającej ilości środków. - Dostaliśmy niedawno plan budżetowy na przyszły rok. Okazuje się, że z naszej ogólnej subwencji wyrównawczej obcięto nam 301 tys. zł. Dla takiej gminy jak nasza są to duże pieniądze – mówi Marek Nitczyński.

Robert Bartosewicz

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB