Piątek, 29 marca 2024. Imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona

Chętnie sięgamy po fantastykę i biografie

2017-10-22 22:20:00 (ost. akt: 2017-10-22 14:00:38)

Autor zdjęcia: Robert Bartosewicz

Podziel się:

W bibliotece publicznej czytelnicy coraz częściej szukają nowości wydawniczych, choć na te trzeba zazwyczaj trochę poczekać. Wciąż dużą popularnością cieszy się literatura fantastyczna, a także biografie.


- Od stycznia do końca września b.r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mławie odnotowano 27 946 wypożyczeń. W analogicznym okresie 2016 r. było ich więcej – 28 933 – informuje Maria Świtoń, dyrektor MBP. W porównaniu z rokiem ubiegłym zwiększyła się natomiast liczba czytelników. O ile w pierwszych trzech kwartałach ub. r. było ich 3 001, to w takim samym okresie b.r. z usług miejskiej biblioteki skorzystało 3046 czytelników.

Osoby korzystające z oferty placówki oczywiście mają bardzo różne zainteresowania. Jednak da się zauważyć pewne tendencje. Ludzie przychodzący do MBP coraz częściej pytają przede wszystkim o nowości wydawnicze. Kobiety często sięgają po takich autorów jak: Maria Nurowska, Katarzyna Michalak, Agata Przybyłek czy Zygmunt Miłoszewski. Panowie natomiast wybierają m.in. Stephena Kinga, Jo Nesbo i Harlana Cobena.

Bardzo dużą popularnością wśród czytelników cieszą się biografie znanych ludzi: aktorów, polityków, naukowców i artystów. Odwiedzający MBP chętnie czytają na przykład o Annie Przybylskiej, Marii Curie-Skłodowskiej czy Tomaszu Beksińskim. Z tej dziedziny czytelnicy często wybierają książki, których autorem jest Sławomir Koper. Mieszkańcy Mławy i powiatu mławskiego chętnie sięgają też po literaturę fantastyczną. To m.in. tacy autorzy jak George Martin i Andrzej Sapkowski.

Sporą popularnością w mławskiej placówce cieszy się też literatura historyczna. Przy czym odwiedzający bibliotekę interesują się zarówno historią Polski jak i przeszłością naszego regionu.

Swoje ulubione książki maja także dzieci. W tym przypadku ogromnym zainteresowaniem cieszą się m.in. takie serie jak „Martynka” czy „Zwiadowcy”. Wciąż nie spada popularność powieści przedstawiających losy Harry'ego Pottera.

- Oczywiście, podobnie jak w całym kraju, w ostatnich latach daje się zauważyć spadek liczby czytelników – mówi Maria Świtoń. Ludzie zamiast książki często wybierają treści, z którymi zapoznają się w komputerach lub innych urządzeniach. Oczywiście także sama biblioteka posługuje się nowymi technologiami. Jako przykład niech posłuży choćby możliwość zamawiania książek za pomocą internetu, z której czytelnicy chętnie korzystają.

Robert Bartosewicz





Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB