Niedziela, 24 marca 2019. Imieniny Gabrieli, Marka, Seweryna

Samorządy dostały dofinansowania. Mława nawet nie złożyła wniosków

2017-10-22 12:00:00 (ost. akt: 2017-10-22 13:37:26)

Podziel się:

Miasto Mława nie złożyło żadnych wniosków w zakresie rewitalizacji obszarów zmarginalizowanych. Ratuszowi urzędnicy tłumaczą, że nie zdążyli. Tymczasem sąsiednie samorządy - miasto Ciechanów i powiat przasnyski już otrzymały dofinansowania.

Mława, podobnie jak inne samorządy opracowała gminny program rewitalizacji. Zanim powstał, dość długo pracował zespół powołany przez burmistrza, trwały konsultacje z mieszkańcami, odbywały się m.in. tzw. spacery rewitalizacyjne z udziałem mławian.

Określono obszary zdegradowane w Mławie, które należy poddać rewitalizacji.
Stworzenie programu umożliwia gminie starać się o dofinansowanie różnych
inwestycji.

Niedawno Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych rozdzieliła pierwszą pulę pieniędzy na rewitalizację obszarów zmarginalizowanych. Łącznie na projekty z naszego województwa przeznaczono kwotę blisko 73 mln zł. I tak na przykład miasto Ciechanów dostało dofinansowanie w wysokości 7,7 mln zł na rewitalizację części obszaru dzielnicy „Bloki” i pasażu im. Marii Konopnickiej w centrum miasta. A powiat przasnyski otrzymał pieniądze na realizację dwóch zadań: remontu i przebudowy budynku starostwa oraz utworzenia Edukacyjnego Inkubatora Przedsiębiorczości.

O to, dlaczego miasto nawet nie złożyło wniosku o dofinansowanie, pomimo że ma program rewitalizacji, zapytaliśmy w ratuszu.

- Miasto nie złożyło wniosku w naborze trwającym od 30 grudnia 2016 r. do 4 maja 2017 r., ponieważ jednym z warunków ubiegania się o wsparcie w ramach konkursu był uprzedni wpis gminnego programu rewitalizacji do Wykazu programów rewitalizacji prowadzonego przez Instytucję Zarządzającą Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Mazowieckiego – informuje zastępca burmistrza Mławy Janina Budzichowska. Tymczasem mławski program do owego wykazu został wpisany 25 lipca b.r., czyli już po wskazanym terminie. Wiceburmistrz od razu dodaje, że kolejny nabór ruszył 29 maja b.r. i trwał do 13 października.

Udzielając nam informacji 9 października Budzichowska dodała, że zarząd miejskiej spółki – Towarzystwa Budownictwa Społecznego rozważa możliwość aplikowania o dofinansowanie w ramach konkursu na remont części wspólnych w zasobach, którymi zarządza. Jednak jak się dowiedzieliśmy od prezesa TBS, Andrzeja Więckowskiego, spółka nie zdążyła na ten nabór. - Ale będziemy się starać w kolejnym, który będzie najprawdopodobniej wiosną – powiedział Andrzej Więckowski.

Z kolei wiceburmistrz tłumaczy, że staranie się o środki zewnętrzne wymaga nie tylko wiedzy, że takie możliwości istnieją, nie tylko formalnego przygotowania dokumentacji technicznej czy stworzenia wniosku. - Istotnymi, często decydującymi czynnikami, są także możliwość zabezpieczenia środków własnych na częściowe finansowanie przedsięwzięcia w zaplanowanym okresie jego realizacji oraz realistyczna ocena priorytetów w kontekście najpilniejszych potrzeb społeczności lokalnej i naszego miasta – mówi Janina Budzichowska.

Dodajmy, że 4 września burmistrz Mławy podpisał umowę na I etap rewitalizacji Placu 3 Maja w naszym mieście. Odnowienie terenu przy „handlowcu” ma kosztować 3 mln 531 tys. zł. Jednak na ten cel samorząd wydatkuje tylko środki własne.

Robert Bartosewicz

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ??? #2677386 | 178.36.*.* 7 lut 2019 14:13

  Minęło półtora roku od publikacji tego artykułu, a Urząd Miasta Mławy nadal śpi i nie składa wniosków o dotacje. Smutne to. Obiecanki cacanki, a głupiemu radość. Później co niektórzy twierdzą, że nie dostajemy na nic pieniędzy,, bo nie jesteśmy z odpowiedniej opcji politycznej. Jak się nie składa wniosków o fundusze zewnętrzne, to się i nie korzysta z tego dobrodziejstwa - taka prawda. Tłumaczenia, że nie zdążyliśmy są pożałowania godne. Za co w końcu bierzecie kasę w tym ratuszu? za pierdzenie w stołki i latanie po mieście w godzinach pracy?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mławianin #2357186 | 83.28.*.* 23 paź 2017 16:08

  No ale mamy jeszcze jednego fachowca, którego pomysły za nasze podatników pieniądze są realizowane z podziwu godną troską---a niech by Burmistrz spróbował nie realizować tych pomysłów, przeciesz to osobistość znana w Mławie od lat i trzyma miejską kasę, a do tego jest Przew. Rady Powiatu, nazwisko wymienie w następnym komentarzu, bo za mocno się Państwu utrwali, a czy wiecie Państwo który to już pomysł tego VIPA jest realizowany w Mławie

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. mławianin #2357165 | 83.28.*.* 23 paź 2017 15:43

  Jak się ma takiego fachowca jak Prezes TBS Więckowski to nie dziwota że nie ma dofinansowania, a tlumaczenie że spółka nie zdążyła na ten nabór--świadczy tylko o nieudolności w zarządzaniu firmą tego PANA, I to jest mławska rzeczywistość.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Waldek #2356626 | 77.253.*.* 22 paź 2017 22:22

  Czyli my, mieszkańcy Wólki, mamy finansować z naszych podatków remont prywatnych pawilonów handlowych i Handlowa, a nie możemy doprosić się tunelu przez tory. Panie Burmistrzu, hańba!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. h13 #2356603 | 176.103.*.* 22 paź 2017 21:49

  żenada...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)