środa, 27 marca 2019. Imieniny Ernesta, Jana, Marka

Dlaczego ubywa uczniów?

2017-10-16 10:49:15 (ost. akt: 2017-10-16 10:53:55)

Podziel się:

Od kilku lat w szkołach prowadzonych przez powiat mławski ubywa uczniów. O ewentualnych przyczynach takiego stanu rzeczy, m.in. o problemach z dojazdem do Mławy z mniejszych miejscowości, dyskutowano na ostatniej sesji.

Robert Bartosewicz
r.bartosewicz@kuriermlawski.pl

Podczas posiedzenia rady powiatu w piątek 29 września dyrektor wydziału edukacji i zdrowia w starostwie Bożena Tomkiel przedstawiła informację o stanie zadań oświatowych w roku szkolnym 2016/2017. Oczywiście przedstawione dane dotyczyły placówek, które podlegają samorządowi powiatowemu, a zatem publicznych szkół ponadgimnazjalnych, które funkcjonują w Mławie.

Dyrektor poinformowała m.in., że od roku szkolnego 2012/2013 do 2016/2017 na naszym terenie mamy do czynienia z tendencją spadkową uczniów. Po wystąpieniu Bożeny Tomkiel głos zabrał radny Tomasz Chodubski. - Ubywa nam uczniów w szkołach ze względu na niż demograficzny. Ale część uczy się też w szkołach niepublicznych znajdujących się na terenie naszego powiatu, a część wybiera placówki publiczne poza naszym powiatem – powiedział Tomasz Chodubski.

Jego zdaniem przyczyna spadku liczebności uczniów w placówkach oświatowych powiatu może być jeszcze inna. Radny wskazywał na trudności komunikacyjne. - Bo okazuje się, że na przykład z miejscowości Dzierzgowo są lepsze połączenia komunikacyjne, jest łatwiejszy dojazd do Przasnysza. Dlatego uczniowie wybierający szkołę średnią czy zawodową, mogą wybrać właśnie Przasnysz zamiast Mławy – kontynuował Chodubski. Zasugerował także, że przyczyną spadku w tym zakresie może być brak kierunków, którymi byliby zainteresowani potencjalni uczniowie szkół w naszym powiecie.

W odpowiedzi Bożena Tomkiel podała dane dotyczące uczniów uczęszczających do szkół niepublicznych na terenie naszego powiatu. Chodzi o Katolickie Liceum Ogólnokształcące, Zasadniczą Szkołę Zawodową „Dźwigpol” i Akademickie Centrum Kształcenia. - W roku szkolnym 2015/2016 do tych placówek uczęszczało 170 uczniów, w roku 2016/2017 uczyło się natomiast 174 uczniów, a w obecnym roku naukę podjęło 148 uczniów, czyli w porównaniu z rokiem ubiegłym dużo mniej – poinformowała Bożena Tomkiel.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB